U trendu

Svi znamo da su dugmad na muškoj košulji uvek s desne, a ženskoj s leve strane. Znate li zašto je tako?

Očigledna je razlika, jedni imaju na levoj, drugi na desnoj strani, a ovaj položaj dugmadi ima svoju priču koja ulazi u davnu istoriju.

Ova priča seže u viktorijansko doba, kad su žene iz visokog staleža imale pomoć pri odevanju, ali i slojeve haljine koje su morale svakodnevno nositi.

A kako su većina ljudi dešnjaci, dugmad na ženskoj odeći stavljani su na suprotnu, levu stranu kako bi sluškinje lakše obavljale posao odevanja gazdarice.

Ne samo da su te dame bile bogate pa su morale imati osoblje, već je o odevanje bilo poprilično komplikovano, visoko je društvo negovalo razna pravila o izgledu.

Bilo je tu niz slojeva za obući, malo ko bi to mogao solo – trebalo je na sebe staviti donji veš, korzete, podsuknje i višeslojne haljine – koje su često sve imale dugmad.

Žene iz visokih slojeva imale su obavezno par sluškinja koje su se brinule o njima, neke su bile posebno zadužene za odeću i brigu o svim tim stvarima.

Muškarci su se u međuvremenu uglavnom sami odevali, što znači da su dugmad na njihovoj odeći dizajnirani tako da ih on sam zakopča.

Istoričari kažu da bi muška dugmad na desnoj strani košulje mogli biti nasleđe načina na koji su se dizajnirali oklopi u srednjem veku, piše Daily Mail.

U svojoj knjizi ‘Umeće viteštva’, istoričari Helmut Nikel, Stuart Pyhrr i Leonid Tarassuk kažu da se dizajni temelje na onima korištenim za zaštitu vitezova u ratovanju.

– Kako bi se osiguralo da vrh neprijateljskog koplja ne bi skliznuo između ploča, one su se preklapale s leva na desno. Zato se muške jakne kopčaju sleva nadesno čak i do danas – zaključili su istoričari.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.