U trendu

Zašto se kaže „ustati na levu nogu“? Razlog je baš zanimljiv

Kad kažemo da je neko ustao na levu nogu, hoćemo da naglasimo njegovo neraspoloženje koje je bez nekog posebnog razloga. Ali odakle potiče ova izreka – to zna malo ljudi.

Sva narodna verovanja odvajaju levu i desnu stranu i predstavljaju ih kao nejednake. Desna je ona koja je prava, jača, dobra, naprednija, dok je leva slabija, nesrećna, nazadna. Stefan Nemanja je na samrti rekao – “Za puteve na desnoj strani zna Bog, a na levoj strani su putevi đavolski i razvratni”.

Odakle potiče izreka?

Za ovo se vezuje i fraza – “Ustao je na levu nogu” – misleći pri tom da nije ustao “kako treba” na desnu nogu pa je zato i neraspoložen celog dana.

Smatra se ipak da je ova fraza još starija i da iz vremena starih Rimljana. Oni su smatrali da je leva strana u Rimu loša, baksuzna, zla, pa samim tim i kada nakon buđenja prvo levom nogom dodirnete pod – to je dovoljan razlog da vam ceo dan protekne loše.

Leva noga je mogla da donese nesreću i ako ovom nogom prvo pređete kućni prag, pa su zato i na to Rimljani obraćali pažnju. Još jedna povezanost lošeg, odnosno zla sa levom stranom jeste i to što se na engleskom jeziku zlokoban kaže – sinister, a koren reči je latinska reč za levo.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pogledaj komentare (1)