U trendu

ZlatnoÅžuto blago

Krompir ne potiče iz Evrope, već iz planinskih regija JuÅžne Amerike. Tamo su Inke pre viÅĄe od 2.000 godina zasadile – papas, ÅĄto nije niÅĄta drugo nego krompir. Pored kukuruza, koji se smatrao glavnom hranom, krompir se koristio i za lečenje raznih tegoba. Protiv glavobolje koriÅĄÄ‡en je sirov krompir – stavljao se na čelo, a onaj protiv reumatizma nosio se u dÅžepu; pokazao se veoma delotvornim i kao sredstvo za smetnje u digestivnom traktu.

U carstvu Inka, u oblasti danaÅĄnje Paname, Å panci su 1526. godine prvo otkrili raÅĄirene kulture krompira. Osvajač Pizaro doneo je u svoju domovinu vest o ovoj ukusnoj gomoljici, kako su nazvali krompir. Tamo su se, međutim, divili pre svega bizarno oblikovanim cvetovima egzotične biljke. Naučnik Hieonimus Kordanus doneo je krompir u Toskanu, gde je počeo da se gaji u velikoj meri. Zbog sličnosti sa gomoljikom, dobio je ime tartufo. Godine 1589. krompir je donesen i u Nemačku, a potom i u druge zemlje. U početku, krompir nije bio toliko zanimljiv i vaÅžan. Pruski kralj Fridrih II odlučio je da se posluÅži lukavstvom. Naredio je da se posadi krompir i da vojnici čuvaju polja, a ljudi su odmah pomislili da je krompir verovatno jako vredan. Počeli su da ga izvlače iz zemlje i da ga sami sade, pa je krompir postao popularan.

Tako je krompir preÅĄao dug put od planinskih predela JuÅžne Amerike sve do naÅĄih stolova. Krompir je danas sastavni deo svakodnevnog obroka, ali i onih za posebne i svečane prilike. Od njega se moÅže napraviti sve i svaÅĄta, pa čak i kolači ili torte. Krompir se moÅže jesti kuvan, pečen ili prÅžen. Verovatno je najčuvenije jelo od krompira – pire krompir.

Tu svakako ne zaostaju ni razne salate od krompira, sa mesom, majonezom, maslinkama, sirom, slaninom ili paprikama; zatim čorbe od krompira, sa dodacima kao ÅĄto su spanać, račići, bundeva ili, moÅžda, losos. Krompir je i nezaobilazan dodatak jelima; odlično ide uz meso, povrće, razne soseve, ali i voće. Tako je poznato jelo – krompir sa kajsijama. Krompir moÅže biti i glavno jelo, kao ÅĄto je, na primer, musaka od krompira. Tu su i punjeni krompiri, zapečeni, knedle od krompira, ili krompir sa puterom kao neÅĄto najjednostavnije za pripremu. Niko ne moÅže da zaboravi ukus pečenog krompira sa kajmakom.

Razni narodi imaju svoje specijalitete od krompira. Tako je u Å paniji poznat omlet od krompira, ili tortilja sa krompirom. Francuski specijalitet je krompir sa mlevenim mesom, a tu je i krompir na grčki način. Englezi se mogu pohvaliti svojim krompirom na saksonski način. Italijani imaju čitav spektar jela od krompira, kao ÅĄto su njihove nezaobilazne njoke, ali i salata od krompira sa mocarelom i maslinkama. Krompir je omiljeno jelo i u Indiji; tamo se sprema sa karijem i đumbirom. Svako ima svoj recept, a koji je vaÅĄ?

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.