U trendu

Alopecija nije šala: Šta je zapravo stanje od kojeg pati supruga Vila Smita?

Fotografije i snimci fizičkog okršaja sa sinoćne dodele Oskara ispunile su Internet, a sve se dogodilo kad se glumac Vil Smit iznenada popeo na binu i ošamario kolegu Kris Roka braneći čast svoje supruge Džejde Smit koja godinama pati od alopecije. Naime, Rok se našalio na račun njene frizure, uporedivši je sa Dži Aj Džejn, akcionom heroinom iz istoimenog filma“, koju je davne 1997. glumila Demi Mur obrijane glave.

„Prvi put kada sam počela da gubim kosu, bila sam prestravljena. Tuširala sam se i u ruci su mi ostajali čitavi pramenovi kose“, ispričala je Džejda Pinket Smit, supruga Vila Smita, 2018. godine je otkrila da ima problem sa alopecijom.

Alopecija je naziv koji se koristi za stanje koje je uopšteno poznato kao – opadanje kose. Postoji ono normalno opadanje kose koje je jednostavno deo njenog rasta i razvoja. Alopecija se međutim odnosi na ono pojačano opadanje kose koje uzrokuje ćelavost.

Oko polovine muškaraca će doživeti neki oblik gubitka kose pre nego što napune 50 godina. Žene češće gube kosu posle 50-ih, u periodu menopauze, ali neretko hormonske promene, pogrešna nega i loš odnos prema kosi mogu uzrokovati gubitak kose kod žena i pre tog vremena.

Alopecija nije bolno stanje, ali može biti izuzetno neprijatna i uticati na samopouzdanje. Posebno pojava gubitka kose može biti teška za žene koje kosu smatraju delom svoje ženstvenosti i lepote.

Alopecija ne mora da označava samo gubitak kose. U nekim slučajevima osobe koje imaju ovih problema mogu izgubiti i obrve, trepavice pa i dlake na rukama i nogama.

Da biste znali kako da se izborite sa ovim problemom, najbitnije je da znate koji su uzroci gubitka kose, pa da u skladu sa tim dobijete i adekvatan tretman.

Poseta dermatologu ukoliko je vaš problem sa gubitkom kose drastičan je više nego poželjna i tamo ćete otkriti tačan uzrok alopecije. Do tada, od koristi će vam biti i ove informacije.

Alopecija uzrok i simptomi

Uzroci alopecije su veoma različiti i gubitak kose može biti podstaknut raznim okidačima i faktorima. Uglavnom su uzroci alopecije:

Nasledni faktor – koji je najčešći uzrok kada se radi o muškoj ćelavosti i ženskoj naslednoj ćelavosti. Uglavnom se javlja postepeno i postoji predvidljiv način odnosno šema po kojoj osoba gubi kosu.

Hormonske promene – ove promene mogu biti vrlo različite i uključuju trudnoću, porođaj, menopauzu, probleme sa štitnom žlezdom ili dijabetesom.

Infekcije skalpa kao što su neka gljivična oboljenja mogu da dovedu do simptoma kao što je seboroični dermatitis ali i do alopecije . Kada se infekcija izleči i kosa ponovo počinje da raste.

Lekovi i medicinska sredstva – pojedini lekovi mogu da biti okidač alopecije, kao što su neki lekovi koji se koriste u lečenju raka, depresije, srčanih problema, kontracepcione pilule. Višak vitamina A takođe može da izazove alopeciju.

Stres je čest uzrok alopecije, kako fizički , tako i emotivni.

Određene frizure i tretmani često su uzrok gubitka kose.

Tako kako su različiti uzroci, i simptomi alopecije se mogu razlikovati.

Recimo gubitak kose kod žena se najčešće manifestuje kao tanjenje kose na vrhu glave. Neki drugi oblici alopecije podrazumevaju opadanje kose na pečate, neki kompletan gubitak kose.

Pa, u zavisnosti od uzroka i simptoma, postoje različite vrste alopecije.

Vrste alopecije

U zavisnosti od toga koji tip gubitka kose vas muči, mogu se tražiti i rešenja koja vam mogu pomoći.

Muška nasledna ćelavost

Gubitak kose kod muškaraca češća je pojava nego kod žena i pogađa oko 50% muškaraca barem u nekoj meri. Ovakav oblik alopecije naziva se još i androgena alopecija.

Uzrok alopecije ove vrste je nasledni faktor. Takođe, smatra se i da je u pitanju višak određenih muških hormona koji utiču na folikul dlake. Konkretno, radi se od hormonu dihidrotestosteronu (DHT) koji se stvara iz muškog hormona testosterona.

Kada se radi o ovoj vrsti alopecije, kosa postaje tanja, linija kose se povlači i stvaraju se veliki zalisci ili se kosa tanji na samom potiljku. Alopecija se u ovom slučaju javlja u kasnim dvadesetim ili ranim tridesetim godinama života, ali se može javiti i ranije. Folikuli su posebno osetljivi na ovaj DHT hormon i to dovodi do tanjenja i opadanja kose. Kosa počinje sporije da raste i postaje kraća nego obično.

Gubitak kose kod žena

Muškarci i gubitak kose se češće povezuju zajedno, ali na žalost, činjenica je alopecija pogađa i žene. Žene retko sasvim oćelave i njima se kosa više proređuje. Krivac za to mogu biti hormoni i promene uzrokovane promenama u radu štitne žlezde. Žene koje imaju sindrom policističnih jajnika i višak muških hormona u većem su riziku od gubitka kose i pojavljivanja alopecije.

Takođe, žene ponekad same sebi naprave ovu zbrku koristeći previše jake preparate na svojoj kosi i koži glave kao što je prečesto blanširanje. U želji da budu što lepše ne razmišljaju o posledicama. A one ponekad donesu kontraefekte.

Javite se obavezno lekaru radi lečenja alopecije ukoliko:

– primetite naglo opadanje kose
– primetite da kosa opada na pečate
– gubite kosu u pramenovima
– ako vas glava svrbi ili peče
– u bilo kom slučaju kada mislite da je gubitak kose koji doživljavate preteran

Lekar će na osnovu testova da ustanovi tačan uzrok alopecije i u skladu sa tim preporučuje i lečenje.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.