U trendu

Evo kako se prati kvalitet dijalize i zašto je to važno

Bolesnicima koji se leče hemodijalizom, redovno se rade laboratorijski testovi kojima se proverava kvalitet, odnosno adekvatnost hemodijalize (indeks urea Kt/V). Moderne dijalizne mašine imaju module koji sve vreme dijalize pokazuju njen kvalitet. Na osnovu rezultata ovih testova podešavaju se uslovi hemodijalize (brzina protoka krvi, dužina dijalize, vrsta dijalizatora i dr.).

Brojne kliničke studije pokazale su da stepen efikasnosti, odnosno adekvatnosti hemodijalize utiče na dužinu života bolesnika, kao i na kvalitet života. Procenu adekvatnosti hemodijalize treba raditi najmanje jednom mesečno i ona, pored efikasnosti dijalize, obuhvata procenu stepana korekcije malokrvnosti, nutricije, krvnog pritiska, nivoa fosfora u krvi i dr.

Pošto bubrezi koji otkazuju ne mogu da uklone potrebnu količinu tečnosti iz tela, taj zadatak mora da se obavi dijalizom. Nakupljanje tečnosti između dva tretmana hemodijalizom može da dovede do pojave komplikacija. Pacijenti obavezno mere težinu pre i nakon dijalize i od njih se traži svakodnevna kontrola težine kod kuće. Ako se težina između dva tretmana poveća više nego što je to prihvatljivo, pacijent mora da kontaktira svog lekara. Prihvatljivo povećanje telesne težine između dva tretmana je 2 do 3 kilograma, što delom zavisi i od telesne mase pacijenta.

Da li se tokom dijalize mogu javiti neželjene reakcije?

Većina pacijenata dobro toleriše hemodijalizu. Ipak, mogu da se jave neželjene pojave. Nizak krvni pritisak je najčešća komplikacija i može da bude praćen vrtoglavicom, nedostatkom daha, grčevima u stomaku i mišićima, mučninom i povraćanjem. Pored toga, mogu da se jave alergijske reakcije, skokovi krvnog pritisak, infekcije ili tromboze vaskularnog pritupa i dr.

Za neželjene reakcije koje mogu da se jave tokom hemodijalize postoje tretmani i preventivne mere. Mnoge nuspojave povezane su sa viškom soli i akumulacijom tečnosti između tretmana, što se svodi na minimum pažljivim praćenjem količine soli i tečnosti koju pacijent unese između dve dijalize.

(Prof. dr Rajko Hrvačević, internista-nefrolog, Poliklinika „InterTim“)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.