U trendu

Kašalj kao rukom odnesen: 5 prirodnih načina za izbacivanje šlajma

Bez obzira na to u kom delu respiratornog sistema vam se nakupio sekret, neka od ovih caka će pomoći!

Šlajm predstavlja gustu i lepljivu sluz koja se nakuplja u grlu na početku bolesti i može da se slije niz disajne puteve kako oboljenje protiče. Doduše, tada ga samo primećujemo — sluz je tu neprestano, a sluznice je proizvode kako bi zaštitile respiratorni sistem.

U normalnim okolnostima, sluz oblaže usnu i nosnu duplju, grlo, sinuse i pluća, a lepljiva je toliko da može da „uhvati“ prašinu, alergene i viruse. Međutim, kada smo zdravi, ona je vrlo tanka i manje primetna, dok u stanju kada je organizam ugrožen, zbog bolesti ili većoj izloženosti štetnim česticama, sluz se zgušnjava i uočljivija je.

Poseban problem stvara pojačana sekrecija iz nosa, koja se sliva dalje u disajni trakt.

Postoji nekoliko prirodnih trikova koji su se pokazali kao efikasni u izbacivanju šlajma, a ovo su najpopularniji.

Grgoljenje slanom vodom

Ukoliko vam poteškoće stvara šlajm u grlu, može vam pomoći grgoljenje slanom vodom, koje je efikasno i u umirivanju grlobolje i eliminaciji nekih mikroorganizama.

Pomešajte jednu šolju vode s pola ili 3/4 kašičice soli. Idealno je da koristite flaširanu ili filtriranu vodu, odnosno onu koja ne sadrži hlor.

Mešajte dok se so ne otopi, pa uzmite mali gutljaj, zabacite glavu i nežno grgoljite, dopuštajući ovoj smesi da vam ispere grlo, pa ispljunite.

Ponavljajte po potrebi.

Sirup od šećera i piva

Zagrejte na srednjoj temperaturi 150 grama šećera sve dok se ne otopi i dobije fini karamel, pa prelijte s pet decilitara piva. Kuvajte to 20 minuta, odnosno odok ne dobijete sirup gustine nešto ređe od meda.

Zatim sklonite šerpu sa šporeta i ostavite da se hladi poklopljeno, pa potom prespite u staklenu teglu i čuvajte u frižideru.

Tokom tri dana, uzimajte po jednu supenu kašiku tri puta dnevno, neposredno pre obroka.

Čaj od lipe

Prelijte dve kašilice sveta lipe s pet decilitara ključale vode, pa ostavite da odstoji poklopljeno oko 20 minuta. Zatim dobro procedite, zasladite medom i dodajte limun.

Pijte po jednu supenu kašiku kad god osetite nadražajni kašalj.

Ulje eukaliptusa

Dobro je poznato da, uz to što je eukaliptus hrana za australijske životinje, on ima široku primenu u tradicionalnoj medicini. Zbog svojih antioksidativnih svojstava često se koristi kao lek za prehladu, ali i u lečenju suve kože, kao preparat za opuštanje, analgetik itd.

Posebno je cenjeno ulje eukaliptusa, koje se upotrebljava za izbacivanje šlajma, uz pomoć inhalacije, a s lekarom se konsultujte u vezi s tim koliko kapi treba sipati. Ono efikasno otpušava nos, smanjuje curenje iz nosa, olakšava disanje, smiruje kašalj i upalu, a efikasno je i kod glavobolje.

Lovorov list

Istopite 250 grama šećera dok ne porumeni, ali pazite da ne zagori. Zatim dodajte 2,5 decilitra vode, 3 kašičice žalfije i 3 izmrvljena lovorova lista. Kad provri, kuvajte još tri minuta, pa sklonite sa šporeta i ostavite da se hladi. Potom procedite, prelijte u staklenu flašu i čuvajte na nekom hladnom i tamnom mestu, pa pijte tri puta dnevno kad god počnete da kašljete jače.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.