U trendu

Kontrolišite dijabetes vežbama

Osobe koju boluju od dijabetesa, tačnije od oštećenja nerava koja se javljaju usled dijabetesa (dijabetička neuropatija), često postavljaju pitanja: koje su to vrste vežbi bezbedne i efikasne za smanjenja bola i kako ostati što duže motivisan kada je izvođenje vežbi u pitanju?
Prema rečima dr Denis L. Trensa, endokrinologa i direktora Centra za brigu obolelih od dijabetesa u Sijetlu, veoma je bitan početak, jer će osoba koja se do tog trenutka nije ničim bavila svakako hteti da počne sa vežbama koje su prijatne, nisu toliko zahtevne i čiji se tempo izvođenja može lako održavati.
Ukoliko patite od nervnih bolova prouzrokovanih dijabetesom, bolovima u nogama, rukama ili šakama – uzmite u obzir istraživanje objavljeno 2006. u "Žurnalu dijabetskih poremećaja". To istraživanje je pokazalo da su za uspešno kontrolisanje perifernog nervnog sistema od posebnog značaja fizičke aktivnoti i vežbe. Rezultati ovog istraživanja ukazali su na sledeće: osobe koje su jednom dnevno, četiri puta nedeljno, u trajanju od jednog sata upražnjavale hodanje na pokretnoj traci značajno su usporile pogoršanje stanja svojih nerava. Međutim, i pored ovih ohrabrujućih rezultata, treba znati i to da do poboljšanja nije došlo ubrzo nakon početka bavljenja fizičkom aktivnošću, već da je za to bio neophodan vremenski period od četiri godine, koliko je istraživanje trajalo.
Ipak, kada su u pitanju stanja čije trajanje obuhvata jako dug vremenski period poput dijabetesa, bitno je razmišljati na duže staze. Tajna uspeha leži u promenama životnog stila i navika, zahvaljujući čemu se možete zaštititi od oštećenja nerava. Samim tim što ćete postati aktivniji, lakše ćete kontrolisati nivo šećera u krvi. To će vam pomoći da se osećate bolje i smanjite teret koji osećaju vaše noge i stopala – posebno ako imate višak kilograma.
Bezbednost je na prvome mestu. Ukoliko patite od nervnih bolova, pre nego što počnete sa aktivnostima, najbolje je da posetite lekara i dobijete od njega zeleno svetlo, jer neuropatiju nikako ne treba da učinite još gorom.
Aktivnosti u kojima niste izloženi prevelikom pritisku
Saznanje da radite nešto što je bezbedno, pogotovo ako bolujete od neuropatije ili gubitka osećaja, uklanja početnu barijeru koja se uvek javlja. Za aerobik je dobro opredeliti se zato što ne izaziva preveliki pritisak ili napor. Ukoliko pak niste ljubitelj aerobika, postoji još drugih korisnih aktivnosti.
Plivanjem voda pruža potporu vašim mišićima, kostima i zglobovima, što posebno može biti od pomoći ukoliko imate problema sa viškom kilograma ili patite od nervnih bolova u oblasti stopala. Plivanje uklanja nelagodno pulsiranje u stopalima, kolenima i kukovima, do kog dolazi usled bavljenja sportovima i aktivnostima koje zahtevaju više napora i izazivaju veći pritisak, poput džoginga.
Joga se posebno preporučuje osobama kojima je neophodna veća kontrola nad pokretima.
Trideset minutna fizičke aktivnosti, pet dana u nedelji
Američko udruženje dijabetičara savetuje da treba biti aktivan barem 30 minuta dnevno, i to pet dana u nedelji. Dobre vesti su da se i rad u bašti, uklanjanje lišća sa travnjaka i kućni poslovi, kao što je usisavanje i brisanje prašine, takođe računaju kao aktivnosti.
Počnite sa kratkim zagrevanjem kako biste pripremili svoje mišiće, srce i pluća. Vežbe istezanja, u trajanju od 5-20 minuta, umanjuju povrede. I nemojte brinuti ukoliko nekim danima ne budete u mogućnosti da odradite svih 30 minuta odjednom. Bitno je da budete istrajni.
Dnevni plan možete ispuniti tako što ćete odraditi 10 minuta u bašti u jutarnjim časovima, 10 minuta usisavanja prašine nakon ručka i izaći u kratku šetnju nakon večere.
Šta vežbati?
Bitno je da vam sve aktivnosti kojima se bavite pričinjavaju zadovoljstvo. Ukoliko osetite da vam je neka aktivnost preteška, slobodno pokušajte sa nekom drugom i uvek istražujte i pronalazite nove i zanimljive, poput joge, taj-čija ili časova plesa. Što vam više zadovoljstva pričinjavaju aktivnosti kojima se bavite, to ćete lakše stvoriti zdrav i aktivan životni stil, koji će vam pomoći da se lako nosite sa dijabetesom, iz dana u dan.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar