Antibiotici su farmakoloลกki agensi koji mogu da potpuno uniลกte patogene mikroorganizme ili da zaustave njihov rast ili razmnoลพavanje bez znaฤajnije ลกtete organizmu domaฤinu. Savremena medicina snaลพno se oslanja na upotrebu ovakvih hemijskih agenasa u borbi protiv velikog broja zaraznih bolesti. S druge strane, u narodnoj medicini u tu svrhu se veฤ vekovima koriste namirnice koje su prirodni antibiotici.
Vrlo je vaลพno napomenuti da ove namirnice nisu zamena za antibiotike koje nam propisuje lekar, piลกe Zadovoljna.hr. One imaju svojstva antibiotika, ali nikako nisu u istom rangu s medicinskim i ciljano propisanim preparatima. Mogu da spreฤe ili da ublaลพe upale i jaฤaju imunitet, ali ukoliko se borite s upalom, svakako konsultujte lekara.
Beli luk
Dokazano je da hemijski spojevi u belom luku, ukljuฤujuฤi alicin, pokazuju antibakterijsko delovanje. Beli luk se vekovima koristi za borbu protiv zaraznih bolesti, a njegovo antibakterijsko delovanje prvi je put opisano sredinom 19. veka. Beli luk je najdelotvorniji je kada se konzumira sirov, i to lagano usitnjen. Naime, kada ga blago usitnimo, iz njega se oslobaฤaju enzimi koji se pretvaraju u pomenuti alicin i takvog moลพemo da ga dodamo u sir, sosove i sliฤno.
Ali ako ne podnosite miris i ukus belog luka, na trลพiลกtu se moลพe naฤi i u obliku praha, ulja, ekstrakta i tableta.
Crni luk
Crni luk je ฤest dodatak sosovima, supama i raznim drugim jelima, a sadrลพi snaลพne flavonoide koji deluju poput antibiotika.
Da bi se poveฤala njegova efikasnost, dobro ga je iseฤi i ostaviti da odstoji nekoliko minuta, baลก poput belog luka. To ฤe poveฤati luฤenje fitonutrijenata zbog kojih se luk i ubraja meฤu prirodne antibiotike.
Ulje origana
Origanovo ulje je jedno od najsnaลพnijih antibakterijskih esencijalnih ulja jer sadrลพi karvakrol i timol, dva antibakterijska i antigljiviฤna spoja. Istraลพivanja pokazuju da je ulje origana efikasno protiv mnogih kliniฤkih sojeva bakterija, ukljuฤujuฤi Escherichia coli i Pseudomonas aeruginosa.
Da biste ulje origana koristili kao prirodni antibiotik, moลพete da ga pomeลกate s vodom ili kokosovim uljem. Ipak, treba biti oprezan jer je reฤ o vrlo jakom ulju, pa se nikada ne sme koristiti viลกe od jedne do dve kapi dnevno, i to najviลกe 14 dana.
Med
Med je obiฤno prva namirnica za kojom poseลพemo kada smo bolesni. Kako bi se proizvelo oko kilogram meda, pฤele moraju da slete na cvet oko 100.000 puta. Pritom, treba razlikovati cvetni i ลกumski med. Cvetni med potiฤe od cvetnog nektara, dok ลกumski nastaje od slatkih materija koje pฤele zajedno s nektarom pokupe na drveฤu. ล umski med uglavnom je loลกijeg kvaliteta, tamniji i ima viลกe minerala nego cvetna varijanta.
Dokazano je da med, pre svega cvetni, jaฤa imunitet, poboljลกava probavu, poboljลกava obnavljanje tkiva, ima antibakterijska svojstva i ubrzava otklanjanje toksina iz organizma.
Jabukovo sirฤe
Ova jeftina namirnica se ฤesto koristi i kod mrลกavljenja jer ubrzava metabolizam, a ima i antibiotska svojstva. Dobija se fermentacijom sveลพih jabuka, sadrลพi visok udeo etanske i jabuฤne kiseline, vitamina, minerala i amino-kiselina.Takoฤe je dobar izvor pektina, vitamina A, B6, C, E, tiamina, likopena, niacina, pantotenske kiseline, riboflavina i beta-karotena.
ฤesto se preporuฤuje da se pije u ฤaลกi vode s dodatkom meda, ali ako vam zbog ukusa kaลกike jabukovog sirฤeta rastopljenog u ฤaลกi vode nije opcija, jednostavno ga dodajte u salatu.
ฤumbir
ฤumbir ima snaลพna protivupalna i antibakterijska svojstva. Brojna istraลพivanja pokazala su da pomaลพe u prevenciji gripa i prehlade, a vrlo povoljno deluje i na probavni sistem. Od njega se najฤeลกฤe kuva ฤaj, a moลพete da ga i sveลพe narendanog dodate u jela. Ipak, imajte na umu da mu je ukus vrlo intenzivan, pa treba pripaziti na koliฤinu.
Ren
Sirovi ren moลพe da pomogne u prevenciji i leฤenju infekcije sinusa, mokraฤne beลกike i koลพnih infekcija. U sastavu rena nalazi se visok udeo sumpora koji dokazano deluje kao antibiotik. Ren eliminiลกe parazite iz probavnog sistema i stimuliลกe rad imunoloลกkog sistema, te i poveฤava nivo belih krvnih zrnaca.
Kurkuma
Egzotiฤna kurkuma ima snaลพno delovanje na ฤitav organizam, a moลพe da se doda i kao zaฤin u sosove, riลพoto i brojna druga jela. Kurkumin, glavni aktivni sastojak kurkume, ima snaลพna protivupalna i antioksidacijska svojstva. Moลพe da ublaลพi simptome gripa i prehlade i da poboljลกa rad naลกih ฤelija.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com