U trendu

Otkrijte svoju alergiju pre nego što ona otkrije vas

Alergije su ekstremne reakcije imunog sistema prilikom kojih dolazi do pokretanja odbrambenog mehanizma u našem telu, kako bismo se suprotstavili potencijalno opasnim supstancama iz neposredne okoline sa kojima dolazimo u dodir – polen, životinjske dlake, ujed insekta, hrana itd.
Zanimljivo je da alergijsku reakciju može da izazove bilo šta, a intenzitet samih alergija može da varira od onih bezazlenih i iritantnih pa sve do onih opasnih po život. Kako bismo vam barem malo pomogli u otkrivanju i zaštiti od već pomenutih alergija, u produžetku smo napravili malu listu simptoma alergijskih reakcija koje se najčešće javljaju.
Polen
Izlaganje polenu sa drveća, cveća i trave može da pokrene polensku groznicu ili neke sezonske alergije. Najočigledniji simptomi ovakve vrste alergije (poznatije još i kao polenska groznica) jesu: neprekidno kijanje, slinav nos, zapušenje nosnih duplji i suzne oči.
Medicinsko rešenje: antibiotici i posebno napravljeni antialergijski kokteli sa više vrsta lekova. Još bolje rešenje bilo bi da za vreme izrazito vetrovitih dana, kada je koncentracija polena u vazduhu veća nego inače, ostanete kod kuće, zatvorite prozore i uključite klima-uređaj, ukoliko ga imate.
Dlake životinja
Proteini koje luče štitne žlezde u koži životinja i oni koji se nalaze u njihovoj pljuvačci takođe mogu biti uzrok alergijskih reakcija kod nekih ljudi. Međutim, alergija ne mora odmah da se pojavi, već ona može polako da se razvija tokom dužeg vremenskog perioda, čak i do dve godine, a do potpunog nestanka simptoma dolazi tek mesecima nakon prekida kontakta sa životinjom.
Ukoliko je upravo vaš kućni ljubimac pokretač alergije, rešenje bi bilo da mu zabranite pristup spavaćoj sobi, izbegavate tepihe u stanu i redovno kupate ljubimca. Takođe bi vam od velike pomoći bilo i svakodnevno usisavanje prostorija.
Ubodi insekata
Ljudi koji su alergični na ubode ili ujede insekata mogu imati ozbiljne probleme, čak im i život može biti ugrožen. Simptomi alergijske reakcije na ubod insekata: velike otekline ili crvenilo oko mesta uboda (ujeda) koje može da traje i po nedelju dana, čak i duže, mučnina, umor i groznica. U nekim slučajevima ubodi mogu imati i teže posledice, izazivajući epileptični napad praćen poteškoćama u disanju, osipom, oticanjem delova lica, grla ili usta, kao i ubrzani puls, nesvesticu ili nagli pad krvnog pritiska.
Osobe koje su izuzetno alergične treba da zatraže pomoć lekara čim naslute burnu reakciju. U takvim situacijama primenjuju se anialergijski lekovi i injekcije (dekstazon, epinefrin, bedoksin…) odmah nakon ujeda, kako bi se sprečile ozbiljnije posledice.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.