U trendu

Koru od narandže nikada više nećete baciti: Evo na koje načine je možete koristiti u svojoj kuhinji

Osim što su ukusno voće koje možete nositi svuda sa sobom, narandže ili tačnije njihove kore, zapravo su zgodne za održavanje čistoće kuhinje, ali i svežeg mirisa. Bilo da želite da smanjite količinu otpada od hrane koju proizvodite, smanjite troškove ili upotrebu hemikalija prilikom čišćenja, ili jednostavno volite miris citrusa, evo nekoliko načina kako upotrebiti narandžinu koru za čišćenje kuhinje, piše Life Hacker.

Napravite DIY sprej za čišćenje

Svakoj kuhinji potreban je višenamenski sprej za čišćenje kako bi se uhvatio u koštac sa svime, od masnih radnih ploča do zaprljanih sudopera, a ovaj napravljen od narandžine kore obavlja te poslove, i više. Evo kako ga napraviti. Sve što vam treba da sami napravite sredstvo za čišćenje je nekoliko ostataka kore citrusa od narandže, destilovano alkoholno sirće i malo vode. Jednostavno napunite hermetički zatvorenu posudu korama, pokrijte ih sirćetom i pričekajte dve nedelje. Nakon toga kore možete procediti, smesu razrediti vodom i sipati u bocu s raspršivačem.

Deluje kao prirodni osveživač vazduha

Naranče fantastično mirišu. Njihove kore takođe mirišu fantastično. Taj jaki miris citrusa izvrstan je u prikrivanju neprijatnih mirisa u vašem domu. Evo kako. U 2 šoljice vode stavite šaku svežih narandžinih kora, malo limunovog soka i štapiće cimeta. Prokuvajte 10 minuta. Procedite, ostavite smesu da se ohladi i zatim je pretočite u bocu s raspršivačem. Koristite po potrebi! Stavite malo praha narandžine kore u male bočice i koristite ih po kući. Stavite osušene kore narandže na dno kante za smeće kako biste sprečili pojavu groznih mirisa, prenosi Večernji list.

Napravite DIY piling za čišćenje

Rešite se tvrdokornih izlivanja i masnih mrlja na radnoj ploči, pločicama ili u sudoperi ovim DIY sredstvom za čišćenje. Koristite narandžinu koricu, a ne celu koru, pa to znači da se morate setiti da oljuštite narandžinu koricu pre nego što je pojedete. Nakon što dobijete koricu, rasporedite je na pleh za pečenje i stavite u rernu (ili toster) na 70 stepeni na 45 minuta, razbijajući grudvice korice svakih 15 minuta. Zatim pretvorite dehidriranu koricu u prah pomoću blendera, procesora za hranu, mlina za kafu ili začine. Zatim stavite sledeće u čistu staklenu posudu: 1 do 2 kašike mlevene osušene korice citrusa, ½ šoljice sode bikarbone, ¼ šoljice soli i ¼ šoljice natrijum karbonata. Protresite sve u tegli da se sastojci sjedine. Da biste upotrebili sredstvo za čišćenje, pospite ga po zaprljanoj površini, a zatim izribajte vlažnim sunđerom, krpom ili starom četkicom za zube za teže mrlje. Isperite područje kada završite.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.