U trendu

Nije samo za kolače: 7 sjajnih načina na koje možete koristiti cimet u kući

Cimet aromatični začin koji svojim toplim i primamljivim mirisom upotpunjuje mnoge poslastice i napitke, ali da li ste znali da se može koristiti i u vašem domu na razne kreativne načine?

Od pomoći vašim sobnim biljkama da napreduju do stvaranja prirodnih repelenata za bube, cimet nudi niz iznenađujućih trikova koji mogu poboljšati vaš životni prostor, prenosi Life Savvy.

1. Dodatak zemlji za biljke

Ako u svom domu imate problema s mušicama, možda ih privlači zemlja vaših sobnih biljaka. Da biste rešili problem, samo pospite malo cimeta po zemlji za oko biljke i gledajte kako vaši nestaju.

Cimet poseduje iznenađujuća antibakterijska svojstva koja pomažu u zaštiti vaših sobnih biljaka od bolesti koje se prenose tlom. Takođe ubija gljivice kojima se hrane larve komaraca tako da svoj dom možete održavati čistijim i bez insekata.

2. Miris za dom

Ako znate kako upotrebiti cimet za poboljšanje mirisa u vašem domu, tada više nikada nećete morati da kupujete osveživače prostora. Ovako možete upotrebiti cimet za neverovatan miris za dom: Zakuvajte u šerpi vodu, štapiće cimeta, narandžine kore, karanfilić… Pustite da lagano kuva na tihoj vatri kako bi vaš dom zamirisao.

3. Prirodni repelent za bube

Mnogi insekti, uključujući mrave, ne vole jak miris cimeta. Deluje kao prirodno sredstvo odvraćanja i drži ih podalje. Jednostavno pospite mleveni cimet duž prozorskih dasaka, vrata ili drugih ulaznih tačaka kako biste sprečili mrave i druge bube da uđu u vaš dom. Kada ga koristite u svom vrtu, možete zaštititi svoje biljke od gladnih stvorenja i insekata.

4. Kesice s cimetom za osvežavajući miris

Cimet je odličan način da vaša posteljina i ostala odeća mirišu sveže. Prirodni miris cimeta može sprečiti neprijatan miris u fiokama i ormarima tako da ne morate prati odeću koju niste nosili mesecima.

Stavite nekoliko štapića cimeta ili vrećica napunjenih mlevenim cimetom u svoje fioke. Takođe ih možete okačiti u svoj ormar kako biste uživali u prijatnom, dugotrajnom mirisu. Vaša odeća će ostati čista i mirisna mnogo duže.

5. Pojačanje u čišćenju

Pomešajte cimet sa sodom bikarbonom i vodom kako biste dobili prirodnu pastu za čišćenje koju možete koristiti za ribanje radnih ploča, sudopere i drugih površina.

Ako želite tečno višenamensko sredstvo za čišćenje, u tegli pomešajte destilovano alkoholno sirće, koricu narandže i štapiće cimeta. Ostavite ga pokrivenog da odstoji dve nedelje u tamnom ormariću pre nego što ga procedite u bocu s raspršivačem i upotrebite kao višenamjensko sredstvo za čišćenje, prenosi N1.

6. Tretiranje vlage

Cimet može sprečiti rast plesni zbog svojih antifungalnih svojstava. Ako uočite plesan u područjima oko svog doma ili vrta, cimet može pomoći u uklanjanju.

Pomešajte nekoliko kapi eteričnog ulja cimeta s vodom u bočici s raspršivačem i njime pošpricati kupatilske površine sklone plesni, kao što su zavese za tuš ili fugne. Takođe možete staviti sloj cimeta na tlo i oko biljaka kako biste uklonili štetnu plesan, ali to važi samo kad su manje količine plesni u pitanju.

7. Osvežite svoje tepihe

Ako želite iz svog tepiha ukloniti čudne mirise, pokušajte da upotrebite cimet. Ovaj svestrani začin čini čuda kao dezodorans i može očistiti vaše tepihe. Sve što vam je potrebno je staklena posuda, pola šoljice boraksa, pola šoljice sode bikarbone i kašičica mlevenog cimeta. Sve to pomešajte i dobićete prirodni dezodorans za tepihe. Samo ga pospite po svom smrdljivom tepihu, ostavite da odstoji nekoliko minuta, zatim ga usisajte.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.