Ovu biljku morate imati: Indijanci su je koristili protiv zmijskog ujeda, a danas je smatraju kraljicom imuniteta

Znaฤaj lekovitih biljaka je od neprocenjive vrednosti za ljudski rod. Njihova lekovita svojstva i pravilna primena, mogu veoma uspeลกno izleฤiti i najteลพe bolesti. Jedna od najznaฤajnijih i najlekovitijih biljaka je, bez dileme, Ehinacea ( lat. Ehinacea purpurea).

Ehinacea je divlja biljka koja potiฤe iz Severne Amerike. Otkrili su je Indijanci koji su je koristili za leฤenje raznih bolesti i povreda, ukljuฤujuฤ‡i: ujede zmija, zubobolju, rane, groznicu. U Evropu je doลกla u 19 veku, kao ukrasna biljka, a tek 1920-ih se otkrivaju njena lekovita svojstva.

Ehinacea je zeljasta biljka, krupnih cvetova purpurne boje iz porodice glavoฤika (Asteraceae). Moลพe dostiฤ‡i visinu do 1m, a zbog svoje lepote ฤesto se gaji i kao ukrasna biljka.

Mnogi je nazivaju kraljicom imuniteta, a razlog za to je i viลกe nego opravdan. Ona je najbolji prirodni antibiotik koji moลพemo naฤ‡i u prirodi. Lekovite materije koje ona sadrลพi, stimuliลกu imuni sistem da stvara viลกe odbrambenih ฤ‡elija i na taj naฤin lakลกe se izbori sa izazivaฤima bolesti. Deluje antivirusno i antioksidativno, ฤisti limfne ฤ‡elije i leฤi infekcije.

Najฤeลกฤ‡e se koristi u vidu tinkture ili ฤaja, s tim ลกto se suลกenjem ove biljke, gubi veliki deo njenih lekovitih svojstava. Ponuda preparata na bazi ehinace je zaista raznolika i velika, ali zaลกto ne bi ste uzgajali ovu biljku u svojoj baลกti i na taj naฤin sebi obezbedili dobrog saveznika protiv bolesti u svakom trenutku.

Sadnja i potrebna nega

Najฤeลกฤ‡e se uzgaja iz lukovice, ali moลพe i iz semena, samo je proces znatno duลพi. Tokom marta ili aprila seje se u saksije i ostavlja da stoji na mestu sa dosta svetlosti.. Redovno zalivanje je obavezno jer ova biljka voli vlagu.

U baลกtu se presaฤ‘uje tek kada izbaci dva do tri para listova, kada se proleฤ‡ne temperature stabilizuju i kada proฤ‘u mrazevi.

Razmak u baลกti treba da bude od 40 โ€“ 50cm, a ako ste se odluฤili za saksiju onda izaberite neku veฤ‡u, jer je ehinacea viลกegodiลกnja biljka koja se vremenom ลกiri i zahteva veฤ‡i prostor.

Voli svetlost, pa joj u skladu sa tim obezbedite sunฤano mesto u baลกti. Sve dok se biljka neukoreni redovno je zalivajte. Odrasla biljka dobro podnosi suลกu i ne zahteva preterano zalivanje.

Ehinacea ne cveta u prvoj godini, veฤ‡ samo formira nekoliko listova, a cveta druge godine. Cveta od juna pa sve do poฤetka jeseni. Tokom zime nadzemni deo biljke izumre, ali na proleฤ‡e poteraju iz korena novi izdanci.

Sadnjom ehinacee ulepลกaฤ‡ete svoju baลกtu, a uzgred imaฤ‡ete na dohvat ruke najjaฤe oruลพje ukoliko vaลก imunoloลกki sistem bude napadnut i oslabljen.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com