U trendu

Pet stvari iz kupatila koje imaju najviĆĄe bakterija: Kada ste ih poslednji put oprali?

Budući da su kupatila topla i vlaĆŸna, često su ĆŸariĆĄta neĆŸeljenih mikroba i neprijatnih mirisa, a to znači da je osim čiơćenja pločica na zidu, podova i povrĆĄina, vaĆŸno očistiti i kupatilske predmete. Stručnjak za čiơćenje Dejan Dimitrov otkrio je kojih pet predmeta u kupatilu mogu biti puni bakterija i savetovao koliko ih često treba čistiti, piĆĄe Express.

Kupatilska prostirka

Stručnjak je objasnio da su kupatilske prostirke napravljene tako da upijaju puno vode, ali da ih je vaĆŸno redovno čistiti kako bi se odrĆŸala higijena. U idealnom slučaju prostirke treba prati jednom nedeljno, a većinom ih moĆŸete prati u maĆĄini za pranje veĆĄa. Ako imate kupatilske prostirke s gumenom podlogom, nemojte ih stavljati u veĆĄ maĆĄinu već ih jednom nedeljno poprskajte alkoholnim sirćetom, a operite ih u hladnoj vodi svake tri do četiri nedelje. Stručnjak je preporučio i menjanje kupatilskih prostirki svake dve godine.

Zavese za tuĆĄ

Zavese za tuĆĄ mogu da zadrĆŸe mnogo vlage koja se moĆŸe pretvoriti u plesan ako niste oprezni. Kako bi se to izbeglo, stručnjak je preporučio da ostavite zavesu za tuĆĄ raĆĄirenu nakon tuĆĄiranja kako biste smanjili pojavu plesni i gljivica. Stručnjak je dodao i da zavesu treba čistiti svakog meseca, a najbolji način da to učinite jeste da je stavite u veĆĄ maĆĄinu na osetljivo pranje. Preporučuje se i da dodate peĆĄkir za kupanje u pranje sa zavesom jer će pomoći u ribanju povrĆĄine. Ako se zavesa ne moĆŸe prati u maĆĄini, dodajte nekoliko kapi izbeljivača na navlaĆŸenu krpu ili sunđer i izribajte pre temeljnog ispiranja.

Sunđeri i peơkiri za kupanje

Stručnjak tvrdi da se sunđeri za kupanje mogu lako začepiti mrtvim ćelijama koĆŸe i bakterijama pa ih treba čistiti nakon svake upotrebe kako biste izbegli prenoĆĄenje starih bakterija na koĆŸu svaki put kada se njima koristite. Sintetički sunđeri, kaĆŸe stručnjak, mogu se očistiti namakanjem u rastvoru izbeljivača i vode u razmeri 1:9, na pet do deset minuta. Sunđeri koji su izrađeni od prirodnih vlakana moĆŸete nakvasiti u rastvor od četiri kaĆĄike sode bikarbone na svaki litar vode. PeĆĄkire takođe treba oprati nakon svakog tuĆĄiranja kako bi se izbeglo ĆĄirenje bakterija i ćelija koĆŸe koje bi mogle da iritiraju koĆŸu. Mogu se staviti na pranje s drugim predmetima slične boje.

WC četke

WC četke često mogu biti jedno od najprljavijih područja u domu, a često se na njih zaboravlja kada je u pitanju čiơćenje. Stručnjak je objasnio da posudu s četkom za WC ĆĄolju napunite vrućom vodom i sapunom i stavite nekoliko kapi izbeljivača. Zavrtite četku u tom rastvoru i ostavite da se namače oko 10 minuta, a zatim rastvor prolijte u WC ĆĄkoljku. Nakon toga isperite čistom vodom i poprskajte drĆŸač i četku dezinficijensom u spreju. Ako imate vremena, ostavite četku da se osuĆĄi na vazduhu pre nego ĆĄto je vratite u posudu tako da je poloĆŸite preko WC ĆĄolje i pustite da kaplje u nju deset minuta. Ako vlakna četke izgube boju ili se savijaju, vreme je da kupite novu.

Igračke za kupanje

Prema rečima stručnjaka za čiơćenje, igračke za kupanje ĆŸariĆĄta su plesni, gljivica i klica i potrebno ih je redovno čistiti. Dovoljno je jednom nedeljno, a potrebno ih je dobro očistiti alkoholnim sirćetom i toplom vodom. Uronite igračke u rastvor sirćeta i vode i ostavite ih da se namaču sat vremena pre nego ĆĄto ih isperete vodom i ostavite da se osuĆĄe na vazduhu. Ako je prljava voda ili voda neprijatnog mirisa zarobljena u igrački, najbolje je baciti je u smeće jer njene unutraĆĄnje povrĆĄine neće biti sterilne i prikladne za igranje.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.