U trendu

Trikovi kako da očistite celu kuhinju od masnoće sa samo 3 prirodna sastojka

Kako biste očistili masnoću s bilo koje površine u kuhinji najbolje će vam u tome pomoći soda bikarbonom, limun ili alkoholno sirće. Soda u kombinaciji sa sokom od limuna ili sirćetom čuda čini kad je čistoća doma u pitanju – omekšavaju masne naslage pa ih je lakše očistiti. Pomažu i boraks, vodonik peroksid i kastiljski sapun (sastoji se od maslinovog ulja, vode i lužine, tj, gašenog kreča rastvorenog u vodi).

Naslage masnoće na kuhinjskim ormarićima najlakše ćete oprati pomoću soda bikarbone i limunovog soka. Presecite limun, umočite ga u soda bikarbonu i time protrljajte kritične delove. Ili, pomešajte limunov sok sa sodom da dobijete gustu smesu pa time protrljajte naslage. Umesto limuna možete koristiti alkoholno sirće.

Masne pločice i fuge očistićete smesom od vode, pola šoljice soda bikarbone, 1/3 šoljice soka od limuna i 1/4 šoljice alkoholnog sirćeta. Smesa treba biti gusta pa količinu vode procenite sami. Najpre u vodi rastvorite soda bikarbonu pa dodajte ostale sastojke.

Pomoću sunđera ili stare četkice za zube nanesite smesu na prljavštinu i protrljajte. Ovim rastvorom trljajte površine dok ne zablistaju i na kraju isperite vrućom vodom.

Pločice će biti čiste i ako pomešajte sodu bikarbonu, boraks i vruću vodu u razmeri 2:1:1. Dobićete gustu smesu koju treba mekim sunđerom utrljati na pločice, a prljavštinu zatim uklonite mekom krpom od mikrofibera.

Želite li da očistite masne ostatke hrane koji su se nataložili u unutrašnjosti mikrotalasne pećnice, napunite posudu vodom, ubacite u nju nekoliko kriški limuna pa je stavite u mikrotalasnu i uključite na minut, dva. Para koja nastaje tokom ovog procesa omekšava naslage pa ćete ih na kraju bez problema obrisati.

Vrlo masno posuđe dobro čisti mešavina kastiljskog sapuna i vode, a blender u kojemu ste obrađivali nešto masno najlakše ćete oprati tako što u njega sipate kap dve deterdženta i tople vode te ga uključite na 15-ak sekundi. Na kraju ga dobro isperite.

Ako želite da uklonite masne naslage iz tepsije, tada je najbolje da pomešate soda bikarbonu i sirće, nanesete to na masnoću, ostavite i kasnije operete. Ova mešavina će omekšati naslage pa ćete ih lakše ukloniti.

Postoji još jedan način kako očistiti pleh bez puno ribanja. Nanesite soda bikarbonu po površini suda pa na to pažljivo nanesite sloj vodonik peroksida. Preko vodonik peroksida pospite sodu bikarbonu i ostavite da stoji oko dva sata, u zavisnosti koliko je debeli sloj tvrdokorne prljavštine. Na kraju obrišite pleh grubljim sunđerom  ili krpom pa isperite vodom.

Za čišćenje rerne pomešajte 100 grama sode bikarbone i kašiku sirćeta, nanesite na unutrašnjost rerne i ostavite vrata otvorena 15 minuta. Isperite toplom vodom. Ova kombinacija uklanja i neprijatne mirise iz rerne.

Ukoliko se radi o većim i tvrdokornijim naslagama, tada napravite smesu od šoljice soda bikarbone i trećine šoljice vode pa je nanesite na celu unutrašnjost rerne, uključujući i unutrašnje staklo.

Ostavite da odstoji preko noći pa pošpricajte sirćetom. Zatim istrljajte celu rernu krpom i toplom vodom. Deblje naslage istružite starim nožem, ići će lakše jer su soda i sirće omekšali naslage. Na kraju sve ponovo dobro prebrišite krpom od mikrofibera koju ste prethodno nakvasili vrućom vodom.

Ne zaboravite drvenu dasku za sečenje, posebno ako na njoj obrađujete meso. Možete je očistiti na dva načina. Jedan je da nanesete alkoholno sirće, protrljate i ostavite deset minuta, a potom isperete vrućom vodom.

U drugoj varijanti posegnite za soda bikarbonom. Pospite sodu po dasci, potom to prelijte sirćetom, ostavite desetak minuta pa isperite vrućom vodom.

Želite li da dezinfikujete drvenu dasku, posipajte je solju pa istrljajte polovinom limuna. Na kraju je prebrišite. Istu stvar uradite povremeno i s plastičnom daskom.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.