Radna nedelja ume da bude zaista naporna: posao, kuća, raznorazne obaveze van posla i van kuće… Rano ustajanje, česta neispavanost – jedva dočekate vikend da se koliko-toliko odmorite i da se propisno naspavate. Sasvim je razumljiva potreba i želja da se odmorite i naspavate – ali oprez sa spavanjem!
Kakav sad oprez sa spavanjem? Sećate li se da vam je još vaša razredna u osnovnoj školi govorila da ne valja predugo spavati vikendom, jer onda ni u toku radne nedelje nećete moći da se probudite? Slično važi i sada, iako je osnovna škola davno ostala iza vas. Naime, lako se može desiti da u toku vikenda spavate previše, što znači znatno duže od sedam, osam ili devet sati, koliko je vašem telu stvarno potrebno (ovo se ne odnosi na situacije kada ste bolesne, pa vam je zaista potrebno više sna). Šta se onda desi?
Kao jedno, može se desiti da dobijete glavobolju od previše spavanja. A kao drugo, ako u toku vikenda previše spavate, u nedelju uveče nećete moći da zaspite – a u ponedeljak ujutro ćete morati da ustanete u uobičajeno vreme. Na posao ćete otići neispavane, bićete iscrpljene celog dana, sledeća noć vam, sasvim moguće, neće doneti dovoljno sna, tako tokom cele radne nedelje, u toku vikenda ćete opet previše spavati i začaranom krugu nikad kraja.
Može li se izaći iz ovog začaranog kruga? Može. Navijajte budilnik i vikendom – ne nužno na ono vreme kada biste inače ustale zbog odlaska na posao, već tako da ne spavate duže od devet sati. Dobro je i da taj budilnik stavite na drugi kraj sobe, pošto ćete tako morati da ustanete da biste ga isključile.
Ako se vikendom nalazite s prijateljicama na ručku ili imate neki sličan ritual, predložite da to bude raniji ručak, recimo, oko 11, i zamolite neku od njih da vas pozove na vreme da se spremite i pridružite im se u uživanju.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com