U trendu

Prava i izmiĆĄljena Alisa

Popularna knjiga „Alisa u Zemlji čuda“, objavljena daleke 1865, i dan-danas privlači na razne načine ĆĄiroku publiku. Iako je inicijalno namenjena deci (poznato je da je prvi put „prezentovana“ kao poklon maloj Alis Lidel, pod naslovom „A Christmas Gift to a Dear Child in Memory of a Summer Day“), ova neobična storija uĆĄla je i u literaturu tako „ozbiljnih“ disciplina kao ĆĄto su logika, filozofija i istorija knjiĆŸevnosti.

Danas je uveliko poznat autobiografski detalj vezan za nastanak knjige: njeni počeci se vezuju za jedan letnji dan 1862, kada je profesor Luis Kerol poveo malu Alis Lidel i njene dve sestre na izlet u čamcu i zabavio ih ispričavơi im priču o Alisi i Belom zecu.

Ljubitelji ovog romana, kojima je priča o njegovom nastanku dobro poznata, često ne poznaju granice u ĆŸelji da poseduju određene predmete koji su pripadali piscu ili nekoj od ličnosti koja je „učestvovala“ kao lik u priči. Tako se ovih dana podigla praĆĄina oko originalnih fotografija koje je načinio sam Luis Kerol, a na kojima je „uhvaćena“ Alis Lidel kao devojčica iz perioda nastanka „Alise u Zemlji čuda“.

U junu 2001. godine, ove fotografije su za veliku sumu novca prodate kolekcionarima iz Amerike. Tada je Tesa Blekstoun, britanski ministar za oblast umetnosti, proglasila privremenu zabranu iznoơenja fotografija iz zemlje koja je istekla u ponoć 27. maja.

U međuvremenu je konzorcijum britanskih muzeja podigao cenu fotografija, da bi se pojavio novi kupac – National Heritage Memorial Fund, koji je izuzetno visoku svotu novca uspeo da sakupi uz pomoć različitih donacija, sve u cilju da se ovo nacionalno blago zadrĆŸi unutar granica Britanije. Predsednica Fonda, Liz Forgan, izjavila je da „ove fotografije čine mogućim da se sagleda prava osoba koja stoji iza knjiĆŸevnog lika.“

Sudbina fotografija joĆĄ uvek nije reĆĄena: no, kome god da pripadnu, priča o radoznaloj Alisi i njenim avanturama ne moĆŸe biti prisvojena i zaista pripada svima koji su u stanju da uĆŸivaju u njenom vanvremenom kontekstu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

PoĆĄalji komentar