U trendu

Rana menopauza

Menopauza najčešće počinje oko pedesete, ili je to barem nekad bilo najčešće – poslednjih godina sve je češća pojava da menopauza počne i ranije. Prema najnovijem istraživanju, čak kod 25% žena menopauza se javila pre četrdeset i pete godine života. U nekim slučajevima to je bilo spontano, a negde se radilo o posledicama neke medicinske terapije. Menopauza je period kada je žena izložena mnogim tegobama – prete joj oboljenja srca i krvnih sudova, osteoporoza, depresija, nesanica, smanjena želja za seksom, promene na koži (zadebljanja, fleke). Šta je uzrok rane menopauze?

Još uvek nije poznato šta dovodi do rane menopauze. Smatra se da je u 30 odsto slučajeva u pitanju nasledni faktor – po majčinoj liniji, ili po liniji ženskih očevih predaka. Još jedan od čestih uzroka su oboljenja žlezda sa unutrašnjim lučenjem, pre svega oboljenja tiroidne žlezde. Ranoj menopauzi doprinose i poremećaji imunološkog sistema, uglavnom autoimune bolesti, kojih u poslednje vreme ima sve više. Odstranjivanje jajnika ili terapija protiv tumora takođe mogu da dovedu do rane menopauze.

Što se uticaja okoline na ranu menopauzu tiče, još uvek se rade istraživanja o tome. Nagađa se da velika zagađenost vazduha, kao i duvanski dim, mogu da za nekoliko godina ubrzaju menopauzu (još jedan dobar razlog da ostavite cigarete).

Kako se prepoznaje da se radi o ranoj menopauzi, a ne o nekom drugom poremećaju? Ukoliko ciklus izostane četiri meseca ili duže, a žena nije trudna, može da se uradi poseban hormonski test. To su analize krvi kojima se prati nivo jednog hormona i tim analizama se dosta pouzdano može utvrditi da li se radi o ranoj menopauzi.

Može se desiti da rana menopauza izazove poremećaj psihičke ravnoteže. Kako bi se ublažile tegobe koje rana menopauza može da donese, ponekad je potrebna pomoć psihologa, a nekad ginekologa. Jedna mogućnost je pažljivo dozirana supstituciona (hormonska) terapija koja se sprovodi pod strogim nadzorom lekara – ona može da donese olakšanje, ali su mišljenja o toj terapiji podeljena. Alternativno, može se pokušati sa vitaminom E i biljnom terapijom baziranom na soji i drugim lekovitim biljkama.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.