U trendu

Ura za glinu!

Kad se spomene glina, neki pomisle na umetnost. Priličan broj žena pomisli na kozmetička sredstva koja u osnovi imaju glinu – i pomisle na njih sa dobrim razlogom. Nanošenje gline na kožu zaista ima blagotvorna dejstva. Plus, postoji i glina koja se žvaće, kao i glina koja se pije – i jedna i druga doprinose zdravlju organizma.
Postoje zelena, bela i siva glina. U svakom slučaju, u osnovi to je fini prah koji sadrži mnoge mineralne soli i oligoelemente – u glini ima silicijuma, aluminijuma, kalijuma, kalcijuma, natrijuma, magnezijuma, srebra, gvožđa, olova i bakra. Zahvaljujući svojim sastojcima, glina smanjuje zapaljenja kože, pomaže zarastanje ozleda, ima dezinfekciono dejstvo i pročišćava organizam.
Najfinija glina može da se pije, i u tom obliku je korisna protiv kolitisa, želudačne kiseline, a pomaže i rad nervnog sistema. Ukoliko glineni prah nanesete na četkicu za zube i koristite kao pastu, izbelićete zube i ojačati zubnu gleđ i desni.
U kozmetici se glina koristi za celo telo. Najpoznatija je maska za lice – možete je napraviti i same, tako što ćete u žumance razmućeno sa četiri kašike mleka i kašičicom meda dodati isto toliko finog praha. Kada dobijete ujednačenu smesu, nanesite je na lice i ostavite 15 minuta. Potom isperite mlakom vodom. Ova maska osvežava, hrani i dubinski čisti lice.
Ukoliko dobijete bubuljicu ili prištić, pospite ih manjom količinom glinenog praha i upala će se brzo smiriti. Pored toga, zbog svog svojstva da povećava prokrvljenost tkiva i da olakšava metabolizam, glina je čest sastojak u preparatima protiv bora.
Još nešto: pakovanja gline koriste se u slučaju otoka, celulita i zadržavanja tečnosti – i to zato što pojačavaju cirkulaciju i olakšavaju limfnu drenažu. Zato, zaista, ura za glinu, jednog od najefikasnijih ženskih saveznika.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.