U trendu

„Kuvaš sve od nule i bez ‘leba“: Hit saveti Srba kako uštedeti na hrani

Struja, meso, gorivo, toalet papir, ogrev…skoro da ne postoji talas poskupljenja koji se nije i te kako osetio na kućni budžet. Ipak, tužna istina je da su mnogi u Srbiji već naučili da štede na hrani, pa nam strana ni kupovina proizvoda pred istek roka trajanja, a ni lista namirnica za preživljavanje apokalipse. S druge strane, dobra vest je da smo i to naučili da preživimo.

I tako, kad je neko na Reditu zatražio savet kako uštedeti na hrani (a ipak se hraniti koliko toliko zdravo i raznovrsno), nakon mudrovanja u pravcu „manje jedi“, preporuka studentske menze i šala na foru „postani breatharianac“, krenuli su da se nižu komentari koji mnogo toga govore o životu u Srbiji danas – a što je još crnje, uskoro će nam verovatno biti još korisniji.

Dakle, kako uštedeti na hrani?

„Kuvaj bato grašak, pasulj i slično što možeš jesti dva dana, piletinu smućkaj neku koja će ti trajati dva-tri dana, dodaš neku zelenu salatu, kupus itd. Ako baš ‘oćeš jeftinije a u Bgu/Nsu si, kupi karticu za menzu za oko 7k se prodaje pa uplaćuj obroke što ti je 72 dinara po ručku (bar je bilo pre dve godine). Hrana je generalno najskuplja stvar, ali redukcijom fast fooda i ostalog trebalo bi da smanjiš dosta. Ja potrošim za sebe uz čašćenje jednom nedeljno, ako ne i dva puta, fast food, slatkiši i to, izađem oko 20, 25.“

„Gledaj da kupuješ na sniženju sve što možeš. Razlike su ogromne na mesečnom nivou. Gledaj rok trajanja za ono što ima kratak rok (mlečni proizvodi, meso), mada i to često može da stoji nekoliko dana. Ostalo možeš da uzimaš kad je dosta jeftinije i koristiš po potrebi. Šta možeš kupuj na pijaci. Čak i ako je cena ista kao po marketima, verovatno ćeš dobiti kvalitetniju hranu.“

„Kupuj na rinfuz u zdravoj hrani. Kupuj na kvantašu. Kupuj na akcijama.“

„Jedi više ono što cementira, kao i ono što je zdravo i jeftino, tipa kupus, pasulj itd.“

„Kupuj samo ono što misliš da ćeš potrošiti u kraćem roku, jako se puno hrane koja se ne potroši baci pa samim tim i pare.“

„Ja često ubacim u korpu ono što vidim na sniženju (testenina, smrznuto testo, smrznuto povrće, supe i čorbe u kesici…). Dodatni bonus je što uvek imaš šta da spremiš kad ne znaš šta bi da kuvaš. Što se tiče mleka, jogurta, pavlake itd. uvek je nešto sniženo. Ako nisi nešto odan brendu, pa uvek kupuješ samo određenu marku, i tu se uštedi koji dinar. Isto važi i za „nešto slatko/nešto slano“, ako ti se ne jede nešto određeno, uzmeš ono što je tog momenta sniženo. Ne uspevam da ispratim kolika je ušteda na mesečnom nivou jer je cimanje pamtiti, a ne verujem da bi u prodavnici blagonaklono gledali na slikanje cena i proizvoda telefonom, ali sam par puta zapisivala po sećanju i nekom grubom računicom sam došla do brojke od 50-70 evra na mesečnom nivou.“

„Nema mnogo matematike tu: smrznuto kupuješ na meru jer je jeftinije, praviš jela koja nisu skupa, a mogu da se jedu više puta (paprikaš, pasulj, sarma) i pratiš akcije. To ti je to. Što se tiče „zdrave“ ishrane, nije preterano teško hraniti se zdravo. Jaja, pirinač, piletina i vrtiš krugove.“

„Kupuješ ono što dugo traje na sniženju u većim količinama. Kupuješ voće i povrće kad im je sezona po nižim cenama. Kuvaš sve od nule na veliko, pa nešto i zamrzneš. Spremaš zimnicu. Kupiš celu svinju od seljaka kad je vreme klanja. Ješćeš zdravije od bilo kog buržuja u kratkim čarapama koji se loži na zdravlje, a potrošićeš 10 puta manje novca.“

„Jedi bez ‘leba! A sad ozbiljno: pojačaj krompir, rižu i začine, a smanji polutvrde i tvrde sireve, meso i mesne prerađevine. Izbegavaj konzerve koliko god možeš.“

„Kao neko ko je morao da plaća stanarinu, račune, klopu i cigare sa 350e ne možeš da se zdravo hraniš i uštediš… A za savet – pijaca neko povrće je jeftinije i kvalitetnije (ne zdravije, jer se sve prska); mlečno carstvo ili ekvivalent (uvek imaju akciju na nešto); meso, možeš da probaš iznutrice (neko ne može da ih smisli, al kg džigerice je 70 dinara); nudle (malo smrznutog povrća izdinstaš i nudle = obrok); ovsene pahuljice (vrhunske pljeskavice možeš da napraviš i nije loš ukus, a i doručak sa nekim voćem i mlekom); mleko u kesama (jeftinije je za dvadesetak dinara ali moraš da ga skuvaš); minut pire (vrhunska stvar, a imaš za 130 din)“, piše Nova.rs.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.