Država će formirati sveobuhvatni registar podataka počinilaca svih oblika rodno zasnovanog nasilja, najavila je danas na sednici Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost njegova predsednica, ministarka kulture i informisanja Maja Gojković.
Ona je rekla da se ovim registrom predviđa kontinuitet praćenja ponašanja prijavljenih lica i omogućava unapređenje procene rizika svih oblika rodno zasnovanog nasilja i uslova za preventivno reagovanje.
Po njenim rečima, pored ukazivanja društvu na tu vrstu nasilja i koordinaciji svih institucija, potrebno je i da mediji ne izveštavaju o tim slučajevima na tabloidan i senzacionalistički način.
„Želimo da ohrabrimo žene da prijave nasilje. Međutim, neophodno i da njihovo okruženje, ako je upoznato da se dešava, to i prijavi a ne da okreće glavu uz opravdanje kako se radi o privatnoj stvari“, poručila je Gojković na Dan sećanja na žene žrtve nasilja – 18. maj.
Podsetila je da je ove godine 18 žena izgubilo život u porodičnom ili partnerskom nasilju, a za poslednjih deset godina više od 300.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Tomislav Žigmanov, konstatovao je da se podaci o stradalim ženama u rodno zasnovanom nasilju razlikuju u zavisnosti od izvora, i predložio da ih saopštava Ministarstvo unutrašnjih poslova.
„Smatram da bi, u skopu izmena Krivičnog zakonika, trebalo da se femicid inkrimiše kao posebno krivično delo“, naveo je Žigmanov.
Savetnica u Ministarstvu pravde, Snežana Radanović, rekla je da je to ministarstvo pripremilo izmene Krivičnog zakonika uskadu sa inicijativom predsednika Srbije Aleksandra Vučića da se pooštri kaznena politika za krivično delo nasilje u porodici i za dela protiv polnih sloboda.
Zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, Plamena Halačeva, ukazala je da je nasilje nad ženama globalni fenomen, postoji u svim društvima, kao i da se „nedovoljno prijavljuje mada su statistike prilično mračne“.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com