Kad nastane rana menopauza

U ranijem tekstu je naglašeno da na našem području menopauza nastaje najčešće između 48 I 52. godine života. Ukoliko prestanak menstrualnih ciklusa nastane pre četrdesete godine života, najčešći termin koji se upotrebljava je rana menopauza (rana insuficijencija ovarijuma – Premature Ovarian Failure – POF).

Danas je termin rana menopauza zamenjen terminom rana insuficijencija jajnika. Iako je vrednost hormona koju treba kontrolisati u ovom periodu veoma slična vrednostima u periodu menopauze, znači izrazito su povišene vrednosti gonadotropina (FSH i LH – hormoni hipofize, i smanjena vrednosti estrogena – hormona jajnika), ipak postoji nekoliko osnovnih razlika.

Jedna od osnovnih razlika sastoji se u tome što žene sa ranom insuficijencijom jajnika mogu povremeno, s vremena na vreme, imati ovulaciju, čak ostati trudne, što se dešava u 8-10%  slučajeva. Žena u pravoj menopauzi ne može ostati trudna. Trudnoća nastaje zbog toga što ipak ostaje neka rezerva folikula (jajašaca) za oplodnju i pored toga što je praktično došlo do prekida hormonske veze između jajnika i hipofize, te kontrola hormona daje karakterističnu sliku menopauze.

Rana insuficijencija ovarijuma razvija se postepeno, tokom nekoliko godina, a simptomi najčešće ostaju neprimećeni, kako od strane pacijentkinje, tako i od strane nadležnog ginekologa. Budući da period u kome se javlja rana insuficijencija ovarijuma varira i može biti od 18. do 40. godine života – akutni simptomi koje imaju žene u menopauzi ovde najčešće nedostaju.

To znači da nema valunga ili su oni veoma retki i blagi, nema nervoze, poremećaja pamćenja ni depresije. Mogu se javiti znojenja pred jutro praćenja nesanicom, ali ni to nije često. Najčešći simptom je poremećaj menstrualnog ciklusa, koji se manifestuje neredovnim krvarenjima, odnosno amenoroičnim periodima do tri meseca, skraćenim i manje obimnim ciklusima. U ovakvim okolnostima nikako ne treba uzimati terapiju pre određivanje nivoa hormona.

Ukoliko sebe prepoznate u navednim simptomima, tražite od nadležnog lekara da date krv za FSH, LH i estradiol trećeg dana ciklusa ili, ukoliko ciklusa nije bilo dva meseca, dan za određivanje hormona nije bitan.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

izostanak menstruacijemenopauzaneplodnostpredmenopauzatrudnoća
Komentari (8)
Dodaj komentar
  • Vesna

    Ja imam 52 godine.Menstrualni ciklus mi je prestao pre godinu ipo dana.Da li mogu da ostanem u drugom stanju.Da li su hormoni još aktivni.Sta treba da uradim od analiza da bih ostala u drugom stanju…

  • Sladjana

    Dobar dan Htela sam da postavim jedno pitanje!? Ja imam problem sa sterilitetom,tacnije sa meno pauzom. Imam 33 godine,pijem CYCLO PROGYNOVA vec skoro 5 godina,pa tako i dobijam ciklus. Anti mineralni mi je 0,10 Pa sam htela da pitam ima li tu nekog nadanja za bolje po pitanju tog hormona i zaceca Hvala na

  • Anonimni

    Imam 57.godina. Menstruacija mi je prestala u maju 2017.g. Da li mogu da zatrudnim. Molim za odgovor.

  • Dragana Šarić

    Imam 38 godina i trebalo je da dobijem pre 15 dana, možda i više, a odnose nemam više od 4 meseca. Interesuje me da li je rana menopauza ili nešto drugo. Nikad pre mi nije kasnilo u životu, čak sam dobijala svakih 25 dana?

    • Natasa

      Imam 45 godina u predhodnom periodu imala Sam obilne menstruacije I ovog meseca nisam uopste imala ciklus pa me zanima Dali je trudnoca Ilj menopauza

  • Seka Glibo

    Imam 38 godina i već 3 meseca nemam menstruaciju. Ginekolog sumnja na ranu menopauzu, ali posle provere hormona ustanovio je da je sve u redu. Štitna žlezda je takođe u redu. Šta bi još mogao da bude uzrok? Može li neko da mi odgovori?

  • Jelena Mušin

    Uz Vaše izvanredne tekstove uvek naučim nešto novo. Od srca hvala. Zaista ste super. Mislim da se sve žene, bez obzira na stepen obrazovanja i sredinu u kojoj žive, raduju da ovako poučne članke pronađu u sredstvima javnog informisanja. Samo tako nastavite.

  • Olivera Milosavljevič

    Uvek se obradujem kada naiđem na ovakav članak, jer uvek saznam nešto novo.