Sa stresom se svi borimo, i svi manje-više znamo šta bi trebalo učiniti pa da nas stres manje pogađa – bolje se organizovati, živeti zdravije, ne nervirati se oko sitnica… A dok vam ne uspe da sve to postignete, ima i nekih bržih metoda da pomognete sebi.
Maženje veoma pomaže da se redukuju negativni efekti stresa, kao i držanje za ruke i zagrljaji. Nedavno je izvršen eksperiment u kome su se u jednoj grupi partneri 10 minuta držali za ruke, zatim grlili 20 sekundi, dok se u drugoj grupi partneri nisu dodirivali. Zatim su svi zamoljeni da ispričaju nešto iz svoje prošlosti što ih je razljutilo ili uznemirilo. Pokazalo se da su oni koji nisu imali fizički kontakt s voljenom osobom, samo su se tiho odmarali, prilikom priče imali stresne reakcije poput povišenog pritiska i ubrzanog rada srca, dok su oni koji su se s partnerima držali za ruke i grlili sve to podneli znatno mirnije. Držanje za ruke i zagrljaji prilično smiruju i olakšavaju da se podnesu manje lepe stvari. Super, a šta ako voljena osoba nije u blizini? Može da pomogne i fizički kontakt s nekom drugom dragom osobom, ili opuštajuća masaža.
Izbegavajte da se "izderete" na nekog. Nedavna istraživanja su pokazala da verbalno nasilje – sarkazam prilikom sukoba, vređanje, "vraćanje milo za drago" – ima negativan uticaj na zdravlje žena (iz nekog razloga, nema takav uticaj na zdravlje muškaraca); žene koje se tako ponašaju imaju dva puta veće šanse da dobiju neko srčano oboljenje. Nije problem konflikt sam po sebi, već način na koji se u konfliktu neko ponaša; ako koristite verbalno nasilje i ne odustajete od sukoba, hormoni stresa ostaju u organizmu u nesmanjenom nivou i po nekoliko sati nakon svađe, što vam na duže staze prilično ugrožava zdravlje. Savet stručnjaka je da se prilikom sukoba bude što je moguće mirniji, a onda kada to nije izvodljivo, da se duboko udahne, i sukob odloži za neko kasnije vreme, kada se "ohladite".
Čaj. Izuzetno popularan napitak, čak i Amerikanci, poznati po tome što obožavaju kafu, piju i dosta čaja. Kod nas još uvek nije dovoljno razvijena kultura pijenja čaja, mnogi ga piju "samo kad su bolesni", a i tada se uglavnom radi o biljnim napicima, a ne zaista o čaju. U nedavnoj studiji sprovedenoj u Londonu pokazalo se da oni koji su šest nedelja pili četiri šolje crnog čaja dnevno (sasvim dovoljno da vas održi budnim) imaju znatno niži nivo krtizola (hormona stresa) u krvi posle nečega stresnog, nego oni koji su pili kafu. Pored toga, jedna od supstanci iz zelenog čaja može da vaš mozak s beta-talasa (tipični za stresne situacije) prebaci na alfa-talase, tipične za opuštenost. Nakon sticanja navike da redovno piju čaj, mnogi primete da ih već i sam ritual pripreme (nikakav naročit ritual, jednostavno spremanje čaja) smiruje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com