U trendu

Otvorena izloĹžba „Velikanke srpske kulture“

BEOGRAD – IzloĹžba „Velikanke srpske kulture“ autorki Branke Conić, dr Gordane Bekčić i RuĹžice Opačić svečano je otvorena danas u Domu Jevrema Grujića u Beogradu i trajaće do 27. marta.

„Ova izloĹžba predstavlja jedinstvenu priliku da se njeni posetioci na jednom mestu bolje upoznaju sa likom i Ĺživotima Ĺžena čija dela su ostala neprolazna i zauvek upisana na najlepĹĄim stranicama naĹĄe kulture“, izjavila je na otvaranju potpredsednica Vlade i ministarka kulture i informisanja Republike Srbije Maja Gojković.

Gojković je navela da je „za čitavo srpsko druĹĄtvo, a naročito mlađe generacije, neophodno iznova naglasiti koliko su bitnu ulogu Ĺžene imale u kulturnom i umetničkom Ĺživotu Srbije“, kao i da je sama reč „kultura“ Ĺženskog roda.

„Posebno je vaĹžno podvući da su mnoge od njih, a naročito velikanke kojima je ova izloĹžba posvećena, Ĺživele i stvarale u vremenima u kojima prava Ĺžena nisu bila prepoznata na način na koji jesu danas, u savremenom svetu“, podvlači ministarka kulture.

Gojković takođe navodi da „pored veličine svog dela, odlika svih velikanki jeste da su i u najteĹžim trenucima bila uz svoju zemlju i narod, ĹĄto je neke od njih čak koĹĄtalo Ĺživota“

Direktorka Doma Jevrema Grujića i koautorka izložbe Branka Conić istakla je da ova postavka, koja pokriva period od oko 180 godina, predstavlja “18 veličanstvenih žena srpske istorije koje su zadužile naše društvo i utabale put kojim danas koračaju žene na najvišim pozicijama.“

„Ove Ĺžene zasluĹžuju da se svakodnevno pominju u naĹĄem javnom Ĺživotu… Danas Ĺživimo brzo i nemamo mnogo vremena da se sećamo proĹĄlosti, ali budućnost pripada onima koji se proĹĄlosti najistrajnije sećaju“, rekla je Conić.

Ona dodaje da su predstavljene velikanke “predstavljale i imale u sebi nesavladivu silu i snagu da se bore za svoju profesiju i time su zadužile srpsko društvo.“

„Naziv “velikanke“ nećete često čuti jer smo navikli na velikane u mnogim oblastima. Ipak, nemerljivo je veće znanje i uticaj koje su nam mnoge Ĺžene ostavile nego ĹĄto je njihovo mesto koje su zauzele u enciklopedijama“, navela je poverenica za zaĹĄtitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Ona dodaje da je „samo Ĺžensko stvaralaĹĄtvo do pre stotinak godina bio nepoznat pojam“, kao i da borba za njega traje i dan danas.

IzloĹžba je realizovana u saradnji sa preko 15 institucija kulture ĹĄirom Srbije, a njeni pokrovitelji su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Sekretarijat za kulturu grada Beograda i Poverenik za zaĹĄtitu ravnopravnosti.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.