Budući da se začinsko bilje koristi samo zdravo i čisto, najpouzdanije je da pokušate sami da ga uzgajate – bilo u svojoj bašti bilo, ako vam uslovi to ne dozvoljavaju, a radi se o niskom začinskom bilju poput ruzmarina, peršuna ili majčine dušice – u saksijama na kuhinjskom prozoru.
Većina aromatičnog bilja sadržaće veći procenat eteričnog ulja, a to znači i snažniju aromu ukoliko se malo prehranjuje. Svaka vrsta bilja ima specifičnosti, pa samim tim i pravila u vezi sa gajenjem.
Ukoliko ste sami odgajili svoje začinsko bilje, da biste ga imali i preko zime, morate pristupiti konzerviranju. Najpouzdaniji način konzerviranja ovog bilja jeste sušenje. Da biste ga osušili, možete povezati strukove bilja konopcem ili ih kačiti okrenute naopačke i držati na nekom suvom, senovitom, ali promajnom mestu. Možete ga poređati i jedno do drugog, na čistu podlogu (papir ili čaršav), a zatim ga staviti na toplo mesto (ne direktno izloženo suncu) i zaštićeno od vetra.Treći način sušenja jeste da strukove bilja poređane u plehu sušite u poluotvorenoj rerni zagrejanoj najviše na 40 stepeni.
Začinsko bilje može se nekoliko dana čuvati sveže u frižideru, ako ga dobro operete, ocedite i stavite u plastičnu kutiju, dok zamrznuto može da traje i duže od šest meseci.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com