Belgija u ritmu sambe pregazila „karioke“ — a ovo je junak „đavola“ (foto, video)

Svetsko prvenstvo u Rusiji. Četvrtfinale: Brazil 1 — 2 Belgija. Stadion „Kazanj arena“ u Kazanju.

KRAJ UTAKMICE Konačni rezultat Brazil 1 — 2 Belgija

90’+ Fantastičan udarac Nejmara sa dvadesetak metara, gađao je same rašlje, ali je Kurtoa još boljom intervencijom uspeo da izbaci loptu u korner.

90′ Još jedan žuti karton za Brazilce, dobija ga Fagner.

85′ Žuti karton dobija Fernandinjo.

84′ Odličan Nejmar vraća do Kotinja nakon prodora po levoj strani, koji iz izgledne pozicije sa penala šutira neverovatno loše, daleko od gola.

82′ Izmena u reprezentaciji Belgije. Igru zbog povrede napušta Naser Čadli, umesto njega je na terenu Tomas Vermalen.

80′ Sveža krv Renata Avgusta ponovo preti golu Belgije. Šutirao je jako sa ivice šesnaesterca, golman je već padao, ali lopta je prozujala pored gola.

76′ GOL! RENATO AVGUSTO! Kotinjo prima loptu na dvadesetak metara od gola, u šesnaestercu je Avgusto i fantastično mu centrira direktno na glavu. Avgusto, koji je na terenu proveo svega nekoliko minuta, ne propušta priliku da fantastičnim udarcem uz samu stativu savlada Kurtou. Trenutni rezultat Brazil 1 — 2 Belgija

73′ Tite se odlučuje i na poslednju izmenu u regularnom delu utakmice. Na teren će Renato Avgusto umesto Paulinja.

71′ Još jedan žuti karton za Belgiju, dobija ga Tomas Menije.

Brazil je sa dva gola Meksiku u prethodnoj utakmici ponovo preuzeo prvo mesto na listi reprezentacija sa najviše postignutih golova na svetskim prvenstvima. Sada ih ima 228, dok drugoplasirana Nemačka, koja je ispala sa ovogodišnjeg takmičenja, ima 226.

62′ Odmah je usledio napad na drugoj strani, u prilici se našao Kosta, koji šutira, ali Kurtoa na pravom mestu.

62′ Fantastičan napad Belgijanaca, u tri poteza De Brojne je izbacio za Azara, koji iz šesnaesterca šutira jako pored gola Alisona.

View this post on Instagram

Ok, @DeBruyneKev ! 👌 #REDTOGETHER #WorldCup #BRABEL

A post shared by Belgian Red Devils (@belgianreddevils) on

Brazil je u ovu utakmicu ušao sa nizom od tri pobede (sve tri rezultatom 2:0) i pre ovog autogola u 13. minutu nije primio gol 323 minuta.

58′ Još jedna izmena za Brazil, igru je napustio Gabrijel Žezus, menja ga Daglas Kosta.

56′ Mažić je odlučio, a VAR potvrdio da nema penala za Brazil.

55′ Paulinjo kasni nekoliko milimetara na centaršut odličnog Marsela. Velika sreća za Belgijance.

Paulinjio delić sekunde kasni na loptu da savlada Kurtou
50′ Odmah dobra prilika na drugoj strani, Lukaku brzo po desnoj strani, ali ga je Miranda odsekao od lopte bez prekršaja.

49′ Šansa za Brazil. Nejmar je bio u šesnaestercu, ali je odbrana Belgije to rešila bez većih problema.

47′ Prvi žuti karton na utakmici dobio je belgijski reprezentativac Tobijas Alderverled.

46′ Izmena u ekipi Brazila, igru je napustio Vilijan, a na terenu je Firmino.

46′ Počinje drugo poluvreme.

Jedno od najsadržajnijih poluvremena je za nama. Od samog početka utakmice bilo je jasno da ćemo gledati ofanzivni fudbal prepun duela, bez velikog broja prekršaja, sa mnogo promena ritma i dodavanja, u čemu prednjače Belgijanci. Fantastično otvaraju kontre, mnogo problema prave brazilskoj odbrani, dok na drugoj strani „karioke“ pokušavaju individualnim akcijama da postignu gol, što zasad sprečava sigurni Kurtoa, ako već ne uspe odlično postavljena odbrana „crvenih đavola“. Posle svega prikazanog u prvom, možemo da se nadamo još dinamičnijem drugom poluvremenu. Posebno ako Brazil brzo postigne gol.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA Trenutni rezultat Brazil 0 — 2 Belgija

Belgijanci slave u ritmu sambe, uz poruku „Nikad ne potcenjuj đavola, posebno ako se zove Kevin de Brojne!“:

42′ Posle kornera, Kompani pokušava u stilu „karioka“ da petom savlada Alisona, ali je on bio dobro postavljen.

41′ Dobar pokušaj De Brojnea sa 18-19 metara iskosa s desne strane golmana Alisona, prebacuje živi zid, ali lopta završava u korneru.

36′ Gabrijel Žezus je pokušao glavom, ali veoma neprecizno.

31′ GOL! KEVIN DE BROJNE! Sa velike udaljenosti zakucava loptu u mrežu. Tome je prethodio odličan prodor Lukakua, koji je sa svoje polovine uspeo da zadrži loptu u svojim nogama, pretrči 40 metara i asistira De Brojneu. Trenutni rezultat Brazil 0 — 2 Belgija

Alison je bio nemoćan posle preciznog i jakog šuta De Brojnea

Lukaku u sjajnom prodoru posle kog je De Brojne postigao fantastičan pogadak
30′ Novi korner za Brazil posle šuta Fernandinja iz izgledne pozicije.

Gledamo fantastičnu utakmicu od samog početka. Smenjuju se napadi neverovatnom brzinom na obe starne. Belgija se ne zadovoljava vođstvom od 1:0, želi da postigne još jedan, dok Brazil plete mrežu oko gola Kurtoe, i pokušava iz svih oružja da ugroze gol „crvenih đavola“.

26′ Dobar pokušaj Marsela sa 18-19 metara, Kurtoa odbija tu loptu i njegova odbrana je iznosi van šesnaesterca.

Brazil i Belgija odigrali su četiri utakmice — Brazil je trijumfovao triput, dok je jedinu pobedu Belgija ostvarila u prvom susretu, u prijateljskoj utakmici održanoj 1963. godine u Briselu, kada je slavila sa 5:1.

19′ Brazil niže akcije, ovoga puta šutirao je Kotinjo sa 17 metara posle nekoliko dodavanja, pravo u Kurotu.

13′ AUTOGOL! FERNANDINJO! Posle kornera, u pokušaju da izbaci loptu, ona udara Fernandinja u ruku i završava u mreži Alisona. Trenutni rezultat Brazil 0 — 1 Belgija

10′ Korner sa druge strane, odličan centaršut Vilijana, lopta dolazi do Paulinja na 7-8 metara, ali ga iznenađuje i ne snalazi se idealno. Propada solidna šansa Brazila.

9′ Smenjuju se akcije. Paulinjo se borio protiv četvorice u petercu, od svega samo korner.

8′ Odmah opasno i na drugoj strani, povukla je Belgija kontru. Posle Čadlijevog šuta, lopta završava pored gola.

8′ Uigrana akcija Brazila posle kornera, centaršut Nejmara na prvu stativu, Miranda spušta glavom do Silve, koji u trku sa 2 metra pogađa stativu.

2′ Prvi šut ka golu na utakmici, De Brojne neprecizan.

1′ Počela je četvrtfinalna utakmica između Brazila i Belgije.

Za utakmicu četvrtfinala Mundijala Brazil — Belgija, koju sudi naš Milorad Mažić, slobodno možemo reći da je finale pre finala. Pre ovog prvenstva, obe reprezentacije su svrstavane u krug najužih favorita koji bi mogli da se okite titulom prvaka sveta, ali ćemo njihov duel, nažalost, umesto u finalu gledati mnogo ranije. Nijedna od ove dve reprezentacije nema poraz u dosadašnjem toku prvenstva, ali su ipak pokazale niz slabosti i u utakmicama u grupi i u osmini finala. Ipak, večeras ćemo videti ko je rođen za velika dela i ko će lakše izdržati pritisak i breme plasmana u polufinale.

Brazil je, čini se, iz utakmice u utakmicu rastao. Nije to bio onaj lepršavi „selekao“ koji su svi očekivali i na koji su svi navikli. Selektor Tite je napravio ekipu koja gaji više evropski stil igre, pa ako izuzmemo povremena Nejmarova „divljanja“, možemo reći da su „karioke“ ipak postepeno dizale formu za najbitniji deo Mundijala. U grupi su Brazilci prvo odigrali nerešeno sa Švajcarskom, gol su primili iz diskutabilne situacije u kojoj je sudija mogao da svira i faul švajcarskog fudbalera koji je bio strelac. Protiv Kostarike su se mučili do kraja utakmice, pa postigli dva gola u nadoknadi vremena, a jedino se za utakmicu sa Srbijom može reći da su je odradili rutinski, iako su na početku drugog poluvremena imali period igre u kome su lako mogli da prime nekoliko golova. U osmini finala ih je čekao nezgodni Meksiko, ali „sombrerosi“ protiv tradicije nisu mogli. Večita mušterija „karioka“ je pala lakše nego što je bilo ko očekivao i Brazil je došao do osam najboljih.

Sada ih, sigurno, čeka jedan od najtežih ispita na Mundijalu. Moraju da budu najbolji dosad kako bi „skinuli skalp“ odličnoj Belgiji. Koliko je sve podređeno pobedi govori i podatak da će Danilo i Marselo, iako imaju problema sa povredama, najverovatnije biti u timu. Ono što raduje i selektora i sve navijače „karioka“ jeste odlična partija Nejmara, od koga se očekuje da i danas donese prevagu. Veliki je pritisak na njemu, za šta je i sam donekle krivac, ali zato ima fantastičnu priliku da svim „nevernim Tomama“ zapuši usta.

Belgija je sa epitetom jednog od favorita došla na ovo Svetsko prvenstvo. Čini se da su Kurtoa, Vertongen, Kompani, Felaini, Vitsel, Azar i Lukaku konačno sazreli da mogu mnogo. Ali to moraju da pokažu protiv možda i najjačeg protivnika. „Đavoli“ su jedina reprezentacija, uz Urugvaj, koja je pobedila na sve četiri utakmice Mundijala, ali to nije pokazatelj pravog stanja stvari. Utakmice protiv nejake Paname i Tunisa nisu neko merilo, protiv Engleske je već igrala druga postava, jer je bilo jasno da je plasman obezbeđen, a svi problemi su se videli u meču osmine finala protiv Japana. Prvo poluvreme sa blagom inicijativom Belgijanaca, a onda dva šokantno primljena gola u prvih petnaest minuta drugog poluvremena, pokazatelj su da ova reprezentacija nikako nije neranjiva. A onda je na scenu stupio možda i ponajbolji deo ove ekipe — selektor Martinez. Sa dve izmene je totalno preokrenuo tok utakmice. Sve su, definitivno, prelomili Čadli i Felaini, koji su Belgiji i doneli ovo četvrtfinale.

Međutim, ako žele polufinale i skalp Brazila, greške iz utakmice sa Japanom prosto ne smeju da im se ponove, jer „karioke“ neće propustiti da ih kazne. Jedina promena u odnosu na utakmicu sa Japanom mogao bi da bude povratak Vensana Kompanija, koji se oporavio od povrede.

Ljubitelje fudbala očekuje spektakl. Od svih parova četvrtine finala, ovaj je bez premca najatraktivniji. Brazil ne zna da se brani, nije mu to u krvi… Igraće, kao i uvek, na gol više. Belgija će od starta krenuti ofanzivno, možda prva i postići gol, ali to ne mora ništa da znači. Nejmar, Žezus, Kotinjo, Paulinjo veoma lako i brzo mogu jednim potezom da preokrenu utakmicu. Protiv Meksika su delovali veoma zrelo na terenu. Pokazali da znaju da odigraju taktički odličnu utakmicu. Protiv Belgije će morati još bolje. Imaju brzinu i stil igre koji „crvenim đavolima“ ne leži mnogo. Biće u problemu kada treba braniti prekide. Neizvesnosti pred oba gola neće nedostajati. Prštaće na obe strane. Vrlo je moguće da vidimo više golova, i da presudi trenutna inspiracija nekog pojedinca, ali ne bi bilo neobično ni da jedan od dvojice golmana izraste u novog junaka SP, jer će posla svakako imati.

Poslednji duel ove dve reprezentacije odigrale su na Svetskom prvenstvu u Japanu i Južnoj Koreji. Brazil je tada slavio sa 2-0.

Stadion „Kazanj arena“, na kome se igra ova utakmica, projektovala je ista kompanija koja je bila zadužena za čuveni „Vembli“ u Londonu. U osnovi dizajna stadiona je lokvanj. Kako izgleda ovo zdanje, čiji je kapacitet 44.779 gledalaca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Kazanj, jedan od najvećih gradova Rusije, koji se nalazi na levoj obali Volge.