AFP: Akcija policije na Gazivodama bila protiv paralelnog sistema Srbije za upravljanje vodama

Agencija Frans pres večeras piše da je policija Kosova danas pretresla i zapečatila zgradu na severu sa srpskom većinom, gde je, kako piše, paralelan sistem Srbije za upravljanje vodama, dok Beograd tvrdi da je to kancelarija Crvenog krsta.

AFP piše da se policija fokusirala na upravljanje distribucijom vode koje se vodi iz zgrade na veštačkom jezeru Gazivode odakle se vodom snabdevaju mnogi gradovi Kosova i od vitalnog je značaja i za srpsku i za albansku zajednicu.

Agencija kaže da je policija danas ušla u te prostorije zajedno sa kosovskom državnom vodoprivrednom kompanijom Ibar-Lepenac, koja polaže pravo na vlasništvo.

Srbija je odmah osudila tu operaciju, navodeći da je policija ušla u zgradu koju koristi lokalni Crveni krst i koja je „neophodna za opstanak kosovskih Srba“, dodao je Frans pres.

AFP navodi da je ta zgrada otvorena 2018. godine kao „centar za ekološku svest i centar Crvenog krsta“, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić ju je predstavio kao investiciju od 1,4 miliona evra.

U novembru je eksplozija u toj oblasti oštetila ključni vodovod i električnu mrežu za hiljade kosovskih domova, a istraga još nije uspela da utvrdi čije je to delo, dodala je francuska agencija.

AFP kaže i da vlada socijaldemokratskog premijera Aljbina Kurtija, pobednika izbora u februaru, ali bez dovoljne većine za smostalnu vlast, „već više od godinu dana radi na demontiranju onoga što smatra paralelnim institucijama koje u područjima Kosova sa srpskom većinom finansira Srbija“ koja to čini da bi „osigurala lojalnost tih stanovnika“.

Pošto je zatvorila banke, pošte i poreske uprave kojima je upravljao Beograd, kosovska policija je prošle nedelje pretresla nekoliko sportskih i kulturnih objekata, kaže se u tekstu.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com