Članice Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) su poslovnu klimu u Srbiji ocenile „stabilnom trojkom“, pokazalo je istraživanje koje je danas objavljeno na konferenciji „Šesto prolazno vreme – otključavanje reformi?“.
U godišnjem istraživanju AmCham o ključnim prioritetima za unapredjenje poslovnog ambijenta učestvovalo je 79 odsto članica tog udruženja koje okuplja 200 kompanija koje u Srbiji zapošljavaju 100.000 ljudi.
Preporuke privrednika su da se unapredi vladavina prava kao i kapaciteti državne uprave u primeni propisa, efikasnost pravosudja i javno-privatni dijalog u zakonodavnom procesu.
Po oceni većine članica AmCham (51 odsto) predvidivost promena i primena propisa su najveći izazov za poslovanje, dok mala, srednja i mikro preduzeća najviše strepe od nepredvidivosti i visokih iznosa fiskalnih i parafiskalnih nameta i teškoća pribavljanja dodatnih izvora finansiranja.
Rast poslovanja očekuje 73 odsto članica AmChama, a 58 odsto planira nova zapošljavanja u 2019. godini.
Srbija, kao investiciona destinacija u istraživanju je bolje ocenjena od Crne Gore, Makedonije i Bosne i Hercegovine, a lošije u odnosu na susedne države koje su članice EU.
Predsednica AmCham Jelena Pavlović je na konferenciji kazala da je članicama tog udruženja od države potrebno samo poslovno okruženje i jake institucije koje će obezbediti jednake uslove i identična pravila igre za sve.
Ona je istakla da su uspesi Vlade Srbije u unapredjenju poslovne klime „zauzdavanje budžetskog deficita, reforme izdavanja gradjevinskih dozvola i radnog zakonodavstva i početak primene e-Uprave.
„Ostalo je još mnogo posla, i to uglavnom velikih sistemskih zahvata poput reforme javnih preduzeća, zdravstva i pravosudja“, kazala je Pavlović.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com