BEOGRAD – CEFTA planira dalje jaฤanje trgovine kroz usvajanje novog okvira o trgovinskim aspektima intelektualne svojine i srodnih prava do 2023. godine.
„Jedan od ciljeva u okviru odeljenja meฤusektorskih trgovinskih mera Zajedniฤkog regionalnog akcionog plana trลพiลกta 2021-2024 je usvajanje novog okvira o trgovinskim aspektima intelektualne svojine i srodnih prava do 2023. godine“, saopลกtio je CEFTA sekretarijat.
Kako je navedeno, cilj novog okvira je obezbeฤivanje usklaฤene regulative ili minimalnih standarda pravne zaลกtite u razliฤitim oblastima intelektualne svojine.
Novi okvir CEFTA je vaลพan element izgradnje u okviru Akcionog plana za Zajedniฤko regionalno trลพiลกte koji doprinosi jaฤanju integracije prava intelektualne svojine.
CEFTA poruฤuje da zaลกtita prava intelektualnog vlasniลกtva ima vitalnu ulogu u rastu danaลกnjih ekonomija, kao i da je osnovna svrha prava intelektualne svojine (IPR) zaลกtita i ostvarivanje prava stvaralaca i vlasnika pronalazaka, dizajna i kreativnih radova, kako bi podsticali razvoj i distribuciju novih proizvoda i usluga.
To je posebno vaลพno za startape, mala i srednja preduzeฤa, jer zaลกtita njihovih inovacija izjednaฤava uslove na trลพiลกtu, omoguฤavajuฤi im da se takmiฤe sa mnogo veฤim kompanijama.
Nedavne studije su pokazale su da sve strane u prethodnim godinama implementirale izmene u svom zakonodavstvu i njihovo zakonodavstvo je u velikoj meri usklaฤeno sa odredbama Sporazuma o pravima intelektualne svojine u vezi sa trgovinom (TRIPS) Svetske trgovinske organizacije (WTO) i odredbama Evropske unije (EU).
Agencija za intelektualnu svojinu BERIN istieu da je globalizacija, olakลกana prilika za trgovinu na svetskom trลพiลกtu i da je sve veฤi ekonomski znaฤaj intelektualne svojine pokretaฤ ekonomskog rasta.
Zaลกtita intelektualnog vlasniลกtva, takoฤe, koristi potroลกaฤima i druลกtvu u celini, pomaลพe u pruลพanju inovativnih proizvoda i usluga, a konkurencija koju stvara sniลพava cene.
CEFTA ukazuje da i dalje postoje poteลกkoฤe u sprovoฤenju prava intelektualne svojine i da se autori suoฤavaju sa preprekama poput dugotrajaog proces registracije, geodiskriminacija, pravnog sistema, uprave carina, kancelarije intelektualne svojine i drugih problema.
Takoฤe, istiฤe da sektori koji se oslanjaju na prava intelektualne svojine predstavljaju znaฤajan deo razvijenih ekonomija i ekonomija u razvoju.
Integracija trลพiลกta roba i usluga omoguฤila bi malim ekonomijama CEFTA da postanu deo ne samo regionalnih, veฤ i globalnih lanaca nabavke i proizvodnih mreลพa, ลกto bi zauzvrat smanjilo troลกkove za potroลกaฤe.
Na ovaj naฤin se posebno promoviลกu direktna strana ulaganja, a podstiฤuฤi inovacije, velikim i malim kompanijama obezbeฤuje niz alata koji pomaลพu u podsticanju njihovog uspeha, navodi CEFTA.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com