Devizne rezerve smanjene na 14,29 mlrd evra na kraju marta

BEOGRAD – Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbijeiznosile su na kraju marta 14,29 milijardi evra i niลพe su za 1,26 milijardi nego na kraju prethodnog meseca, objavila je danas NBS.

Deviznim rezervama na ovom nivou obezbeฤ‘uje se pokrivenost novฤane mase M1 od 131 odsto i pet meseci uvoza robe i usluga, ลกto je skoro dvostruko viลกe od standarda kojim se utvrฤ‘uje adekvatan nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama.

Neto devizne rezerve (devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve i drugim osnovima) na kraju marta su iznosile 11,57 milijardi evra i u odnosu na kraj prethodnog meseca su niลพe za 1,37 milijardi.

Na smanjenje bruto deviznih rezervi i u martu 2022. u najveฤ‡oj meri su uticale aktivnosti NBS na meฤ‘ubankarskom deviznom trลพiลกtu (1,16 milijardi evra) koje su bile neophodne radi oฤuvanja stabilnosti na domaฤ‡em deviznom trลพiลกtu.

Pored toga, na smanjenje deviznih rezervi delovali su i – neto razduลพenje drลพave po osnovu kredita (161,6 miliona evra) i ostala plaฤ‡anja za potrebe drลพave (ukupno 45,3 miliona evra).

Devizni prilivi ostvareni su po osnovu neto izdvajanja devizne obavezne rezerve banaka (89,2 miliona evra), kao i upravljanja deviznim rezervama, donacija, deviznih drลพavnih hartija od vrednosti emitovanih na domaฤ‡em finansijskom trลพiลกtu i ostalim osnovima (ukupno neto 24,1 miliona evra).

Neto trลพiลกni efekti su u martu bili negativni u iznosu od 11,6 miliona evra.

Obim realizovane trgovine devizama na meฤ‘ubankarskom deviznom trลพiลกtu u martu iznosio je 522,5 miliona evra i bio je za 51,2 miliona evra manji nego u prethodnom mesecu. U prva tri meseca ove godine, u meฤ‘ubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 1,62 milijarde evra.

Dinar je u martu, kao i od poฤetka ove godine, blago nominalno oslabio prema evru, (za 0,1 posto. Pri tome, NBS tokom proteklih ลกest meseci, od oktobra 2021, snaลพno deluje na domaฤ‡em deviznom trลพiลกtu, kako bi oฤuvala neophodnu relativnu stabilnost deviznog kursa u uslovima nezapamฤ‡ene globalne neizvesnosti.

U cilju oฤuvanja relativne stabilnosti kursa dinara prema evru, Narodna banka Srbije je na meฤ‘ubankarskom deviznom trลพiลกtu u martu prodala do sada najviลกi iznos od 1,17 milijardi evra, dok je od poฤetka godine neto prodala 2,11 milijardi evra.

Snaลพne deprecijacijske pritiske, koji su od oktobra 2021. do februara 2022. godine uglavnom bili voฤ‘eni izuzetno visokom deviznom traลพnjom uvoznika energenata i pojaฤanom globalnom neizvesnoลกฤ‡u oko krize u Ukrajini, u martu je znatno poveฤ‡ala nezapamฤ‡ena i bezrazloลพna paniฤna traลพnja graฤ‘ana za efektivnim stranim novcem.

I pored jasnih poruka NBS da stabilnost domaฤ‡eg deviznog trลพiลกta neฤ‡e biti ugroลพena (ลกto je Narodna banka Srbije i dokazala) i da nema razloga za prekomernu kupovinu strane valute, u martu je realizovan rekordno visok neto otkup efektivnog stranog novca od banaka u iznosu od ฤak 692,5 miliona evra, ลกto je doprinelo snaลพnim deprecijacijskim pritiscima na kurs dinara prema evru.

U martu je ovaj faktor, uz nastavak visoke traลพnje za devizama tri najveฤ‡a uvoznika energenata (503,2 miliona evra), ฤinio celinu neto traลพnje za devizama po osnovu svih faktora, dok su svi ostali ฤinioci imali gotovo neutralan zbirni efekat.

Posmatrano u prethodnih ลกest meseci, neto traลพnja za devizama najveฤ‡ih uvoznika energenata iznosila je 2,14 milijardi evra i ฤinila je gotovo 90 posto neto traลพnje za devizama svih rezidentnih kompanija.

Narodna banka Srbije ฤ‡e i u narednom periodu nastaviti da deluje blagovremeno i adekvatno kako bi stabilnost domaฤ‡eg deviznog trลพiลกta bila oฤuvana, poruฤuje se u saopลกtenju.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com