KOPAONIK – Industrija 4.0 predstavlja veliki izazov i šansu za Srbiju, i zato je važno razmotriti kako možemo da uhvatimo korak sa svetskim trendovima, izjavio je večeras član Programskog odbora Kopaonik biznis foruma i profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Đuričin.
Ističe da je razvijeni svet u 4. Industrijskoj revoluciji od 2010. godine i da ona znači dvostruke amalgame – IKT i dodatno fizičke i biološke tehnologije.
Šanse za razvoj u takvoj situaciji su ogromne, ali istovremeno i pretnja, rekao je Đuričin za Tanjug na Kopanik biznis forumu.
Navodi da je Srbija bila u 2. Industrijskoj revoluciji i da je posle sankcija pokušala da uhvati korak sa razvijenim svetom.
“Praktično nismo bili ni u trećoj industrijskoj revoluciji uopšte, a sada teba da budemo u četvrtoj”, objašnjava profesor Đuričin.
Ističe da ekonomisti smatraju da postoji mogućnost da se to ostvari ukoliko, pre svega, vodimo računa o tome da je koncept razvoja danas u svetu okrenut prema cirkularnoj ekonomiji.
“Drugo, način vođenja ekonomskih politika treba da bude takav da, pored nevidljive ruke tržista treba da uključimo i vidljivu ruku države, a danas je vreme takozvanih intencionih strukturnih ili industrijskih politika i svaka zemlja ima svoje prioritete i komparativne prednosti”, rekao je Đuričin.
Imajući to u vidu, kako kaže, učesnici KBF žele da predlože vladi intencione politike za sektore razmenjivih proizvoda, navodeći da makroekonomske politike treba da budu prorazvojne i da održe inkluzivan i ekonomski razvoj zemlje.
“Zato smo pozvali sve relevante faktore, od vlade, do profesionalne ekonomske zajednice, stranih faktora, međunarodnih organizacija u nadi da ćemo doći do Kopanik konsenzusa”, rekao je Đuričin.
Zaključci i ovogodišnjeg Foruma biće sumirani u dokumentu „Kopaonik konsezus 2020“.
Kopaonik biznis forum neformalno je otvoren večeras koktelom dobrodošlice i prvim panelima, dok će zvanično otvaranje biti sutra.
Medijski partner KBF je Novinska agencija Tanjug.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com