U trendu

Dualno obrazovanje važan element razvoja privrede

BEOGRAD – U Srbiji je 5.100 učenika uključeno u dualni sistem obrazovanja i veoma je važno iskoristiti sve šanse koje taj sistem pruža, rečeno je danas u Privrednoj komori Srbije na konferenciji „Dualno obrazovanje – Iskustva nemačkih kompanija u Srbiji“.

Direktor Nemačko-srpske privredne komore, koja je organizovala konferenciju pod pokroviteljstvom PKS, Martin Knap rekao je da su u Nemačkoj od početka verovali da je dualno obrazovanje jedan od važnih elemenata razvoja nemačke privrede.

On je rekao da je stopa nezaposlenosti mladih u Nemačkoj izuzetno niska iako je ekonomska kriza pogodila i nemačku privredu.

Dualni sistem ne može da funkcioniše bez firmi, rekao je Knap i zahvalio stručnim školama u Srbiji, (više od 70 njih) koje učestvuju u tom sistemu.

Veoma je važno iskoristiti šanse koje taj sistem pruža i razumeti da je ovakvo stručno obrazovanje bitno za kompanije koje odlučuju da investiraju, poručio je Knap.

Kako je kazao, veoma je važno ubediti preduzeća da učestvuju u tom sistemu jer je on pogodan, kako za male, tako i velike firme.

„Veoma je važno znati da naše članice žele da obrazuju radnu snagu za srpsko tržiste rada i srpsku industriju, a ne za nemačko tržište „, poručio je Knap.

Pomoćnica ministra za dualno obrazovanje Gabrijela Grujić istakla je da je veoma važno da mladi kada završe fiormalno obrazovanje budu zapošljivi da su na pravom putu ako se opredele za sistem dualnog obrazovanja.

Ona je navela da je u sistemu dualnog obrazovanja Srbije 5.100 mladih i da će privreda zahvaljujući ovom modelu postati održiva i inovativna.

Kako je kazala, pored kompanija koje već učestvuju u ovom projektu, još jedna aviokompanija će sutra potpisati ugovor sa Sektorom za dualno obrazovanje i takođe učestvovati u ovom projektu.

Direktorka Centra za dualno obrazovanje PKS Mirjana Kovačević ukazala je da nemački GIZ od 2013. godine radi na projektu uvodenja dualnog obrazovanja u Srbiji.

Oko 800 kompanija u Srbiji podržava sistem dualnog obrazovanja, postoji 35 obrazovnih profila, učestvuju 72 škole u 48 gradova Srbije, a ukupno je uključeno 5.100 mladih.

Umreženost partnera veoma je važna, rekla je Kovačević i navela da nema dualnog obrazovanja bez privrednika, i adekvatno pripremljenih škola.

Predstavnici kompanija Simens, Boš, Kontitek Fluid Srbija i Drekslmajer predstavili su svoja iskustva o ovoj oblasti, kao i učenici koji su deo programa.

Predstavnici kompanije Simens naveli su da je trenutno na praksi 22 učenika i to za profile zavarivača, industrisjkih mehaničara i električara.

Ta kompanija je 2014. inicirala da se u Tehničkoj školi „Ivan Sarić“ uvede dualni sistem obrazovanja, kao deo pilot projekta.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.