Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopštila je danas da očekuje da će rast BDP u Srbiji ove godine biti brži nego 2023. i prognozira da će dostići 3,8 odsto a projekcije se zasniva na snažnom rastu industrijske proizvodnje, realne trgovine na malo i turizma.
Očekuje se da će 2025. godine privredni rast Srbije dostići četiri odsto odsto, navedeno je u publikaciji EBRD Regionalne ekonomske perspektive.
Kako je istaknuto, na Zapadnom Balkanu će rast ubrzati sa 2,5 odsto u 2023. na 3,4 odsto u 2024. i 3,7 odsto u 2025. godine, podstaknut snažnim prilivom turizma u Albaniji, održivim rastom potrošnje u Crnoj Gori, kao i snažnim investicijama u Srbiji.
Podseća se da je, nakon rasta BDP-a od 2,5 odsto u 2022. i 2023. godini, srpska privreda značajno porasla na 4,3 odsto na godišnjem nivou u prvoj polovini 2024. godine.
Precizirano je da je ubrzanje bilo podstaknuto uslužnim delatnostima, pretežno trgovinom, turizmom i ugostiteljstvom i građevinarstvom.
Deficit tekućeg računa se, ukazano je, udvostručio u poređenju sa prvom polovinom 2023. godine, dostigavši više od 1,2 milijarde evra (3,3 odsto BDP-a), podstaknut visokim uvozom, odlivom dividendi i manjim državnim transferima iz inostranstva.
Neto prilivi stranih direktnih investicija ostali su na istom nivou kao u prvoj polovini 2023. godine, dve milijarde evra.
Inflacija je ostala povišena u poređenju sa ostatkom regiona, na 4,3 odsto u julu 2024, podstaknuta baznom inflacijom, međutim, referentna kamatna stopa je dva puta smanjena u poslednjih nekoliko meseci sa svog maksimuma od 6,5 odsto na šest odsto u julu ove godine.
Dodaje se da je fiskalna politika ostala ekspanzivna, sa daljim rastom javnih plata i penzija najavljenim za ovu godinu.
Iz EBRD su naveli kako se očekuje se da će rast BDP-a Srbije dostići 3,8 odsto u ovoj godini na osnovu snažnog učinka u prvoj polovini godine, kao i ekspanzivne fiskalne i monetarne politike, podsticanja potrošnje i kapitalnih investicija.
U 2025. predviđa se da će se rast ubrzati na četiri odsto, „uz rizike koji se ogledaju u zategnutom tržištu rada, geopolitičkoj nestabilnost i nepovoljnim vremenskim uslovima“.
Prema oceni EBRD, rast mogu podstaći spešno sprovođenje reformi u upravljanju državnim preduzećima, kao i pažljivo planirane i sprovedene javne investicije.
EBRD je među vodećim institucionalnim investitorima u Srbiji i do sada je uložio više od devet milijardi evra kroz 362 projekta, od kojih je većina podržala privatni sektor.
Fokus banke u Srbiji je na podršci konkurentnosti privatnog sektora, tranziciji zelene energije i održivoj infrastrukturi.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com