Jeremic: Istocna Srbija dragulj zemlje podoban za investicije

BEOGRAD – Istoฤnu Srbiju godiลกnje poseti viลกe od milion turista, a oko 170.000 njih se odluฤi da poseti muzeje i kulturno nasleฤ‘e ovog kraja, kazao je danas direktor Regionalne agencije za razvoj istoฤne Srbije (PARIS) Vladan Jeremiฤ‡ i dodao da je veliko interesovanje ljudi dobar preduslov za nove investicije u taj deo zemlje.

Jeremiฤ‡ je naveo da u ovoj regiji postoje dva nacionalna parka i nekoliko svetski relvantnih kulturno-istorijskih mesta, kao ลกto su Lepenski vir i Felix Romulijana, dok se sreฤ‘uju i Rajaฤke pivnice, kao i tvrฤ‘ava Fetislam.

„U istoฤnoj Srbiji postoji preduslovi za investicije i mi sada imamo viลกe od 2.900 objekata sa viลกe od 9.000 kreveta, istoฤnu Srbiju poseti preko milion turista koji naprave, viลกe od 300.000 noฤ‡enja svake godine“, kazao je Jeremiฤ‡.

On je ove rezultate predstavio danas na Investicionoj prezentaciji turistiฤkih lokacija i projekata istoฤne Srbije, koju su organizovali RARIS i Privredna komora Srbije (PKS).

Na prezentaciji u PKS danas su se okupili vodeฤ‡i privrednici, konsultanti, predstavnici agencija za nekretnine i drugi zainteresovani za investicije u turizmu iz Beograda, kojima su predstavljeni razlozi za investiranje u turizam u istoฤnoj Srbiji kao i 30-tak konkretnih lokacija i projekata iz turizma.

Jeremiฤ‡ je za Tanjug objasnio da je cilj danaลกnje prezentacije da se predstave moguฤ‡nosti investiranja u turizam u istoฤnoj Srbiji.

„Istoฤna Srbija je neotkriveni dragulj ove naลกe lepe zemlje i u poslednje vreme postoji veliko interesovanja turista koji dolaze u sve veฤ‡em broju, ali poraslo je i interesovanja za nove investicije u turizmu“, kazao je Jeremiฤ‡.

Istakao je da je RARIS u saradnji sa lokalnim vlastima i privredom tog regiona sistematizovala investicione lokacije, projekte i moguฤ‡nosti, kako bi ih ponudili zainteresovanima za ulaganja.

Jeremiฤ‡ je kazao da je u istoฤnoj Srbiji velika ponuda lokacija za greenfield i brownfield investicije po viลกe nego konkurentnim cenama, kao i da je ta regija podobna za izgradnju lovaฤkih domova, ribnjaka, kupaliลกta, otkup postojeฤ‡ih hotela, koji ne rade i partnerstva u izgradnji novih.

Rukovodilac Centra za podrลกku investicijama i JPP ฤorฤ‘e Andriฤ‡ rekao je, ovim povodom, Tanjugu da je na konferenciji danas uฤestvovalo viลกe od 50 predstavnika iz istoฤne Srbije i izrazio zadovoljstvo ลกto PKS doprinosi razvoju turizma i novim investicijama ovog dela zemlje.

Najavio je da ฤ‡e PKS nastaviti sa ovim trendom i u drugim delovima zemlje, te da ฤ‡e organizovati ovakve promocije na nacionalnom nivou, kako bi se predstavili potencijali ฤitave zemlje.

Istakao je da PKS u razvoju ruralnih delova zemlje ima veliku podrลกku Vlade Srbije.

„Postoje razliฤite metode za privlaฤenje investitora ono ลกto je bitno to je naglasiti da postoje drลพavni posticaji za investicije, jer istoฤna Srbija predstavlja jedan od slabije razvijenih regiona i ono ลกto je bitno naglasiti da je politika drลพave da se veฤ‡i podsticaji daju upravo za manje razvijene regione“, kazao je Andriฤ‡.

Podstiio je da je PKS pokrenula Link up prijekat „Srbijo poveลพi se“ po modelu i uz finansijsku podrลกku Austrijske razvojne agncije.

Objasnio je da ฤ‡e se kroz ovaj projekat predstaviti investicioni potencijali Srbije ljudima u dijapori i ลกiroj meฤ‘unarodnoj javnosti, putem prezentacija koje ฤ‡e se do kraja godine odrลพati u Austriji, ล vajcarskoj i Nemaฤkoj.

Vlasnica hotela Srbija Tis iz Zajeฤara Sneลพana Mitroviฤ‡ rekla je za Tanjug da je istoฤna Srbija zapostavljena u prethonom periodu, ali da se organizatori danaลกnje konferencije, na ovaj naฤin, trude da se u buduฤ‡nosti pospeลกi razvoj ovog dela zemlje.

Ona smatra da bi se, ukoliko bi se uloลพilo u proizvodnju i industriju ovog dela zemlje, razvile lokalne opลกtine, ลกto bi dodatno privuklo posetioce.

Voฤ‘a projekta EU za kulturno nasleฤ‘e i turizam Aleksandar Bec na danaลกnjoj prezentaciji govorio je o tome ลกta ovaj projekat radi u istoฤnoj Srbiji.

Sekretar Udruลพenja za trgovinu PKS ลฝarko Malinoviฤ‡ je zakljuฤio da je turizam „jako vitalna industrija“ koja moลพe umnogome doprineti razvoju privrede Srbije.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com