Jovanović: Podaci građana i institucija bezbedni u Data centru

BEOGRAD – Direktor kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Srbije Mihailo Jovanović, rekao je danas da su svi podaci građana i institucija koji se skladište u državnom Data centru potpuno bezbedni i zaštićeni.

Jovanović je, na početku dvodnevne BIZIT konferencije o digitalizaciji, koja se održava u Beogradu i na kojoj stručnjaci iz IT sektora na više panela razgovaraju o procesima digitalizacije u svetu i Srbiji, rekao i da se završetak izgradnje drugog Data centra u Kragujevcu očekuje do kraja 2019. godine.

Govoreći o bezbednosni podataka koji se pohranjuju u Data centru u Beogradu, Jovanović ističe da je taj centar uspostavljen po najvišim bezbednosnim i tehničkim standardima.

„Napajanje ovog centra je obezbeđeno sa više različitih strana. U slučaju nestanka električne energije nastavlja da radi 48 časova“, kaže Jovanović i navodi još niz „bezbednosnih prepreka“ koje štite podatke u Data centru.

Kaže da je posebno zaštićen pristupi serverima, sam ulazak u zgradu…

„Sve nam to garantuje da je državni Data centar urađen po najvišim tehničkim i bezbednosnim standardima“, kaže Jovanović za Tanjug.

Podseća da je Vlada Srbije pokrenula projekat izgradnje rezervnog Data centra u Kragujevcu.

„Taj Data centar će biti pet puta veći nego u Beogradau“, ističe Jovanović.

„Procenili smo da nam u ovom trenutku treba veliki državni centar u Kragujevcu koji će biti mesto i za podatke republičkih organa ali i za podatke lokalnih samouprava jer smo svesni da lokalne samouprave imaju takođe veliki broj podataka o građanima“, kaže Jovanović.

Cilj je, dodaje, da do kraja 2019. godine Data centar u Kragujevcu bude izgrađen.

Na panelima u okviru dvodnevne konferencije koja je počela danas, predstavnici brojnih državnih institucija i privatnih kompanija diskutovaće o razvoju srpske privrede u skladu sa trendovima 4.0 industrijske revolucije, kreativnoj industriji, sajber bezbednosti, internet slobodama…
Direktorka magazina PC preš i organizator ove, pete po redu konferencije, Vesna Čarknajev, napominje da je digitalizacija danas jedno od najbitnijih pitanja u svetu.

Govoreći o stanju digitalizacije u Srbiji, kaže da su telekomunikacione kompanije, distributivni centri, kao i bankarski sektor, najviše odmakli u procesima digitalizacije.

„Ali nije to baš na svim nivoima kako treba. Iako je pečat ukinut, ako nešto pokušate u državnoj administraciji da rešite, još vam treba sto papira, još uvek treba pečat, tako da je to proces koji traje“, ocenjuje Čarknajev.

Kao primer kako ovi procesi izgledaju u tehnološki razvijenijm zemljama navodi organizaciju Olimpijade u Tokiju koja će se održati 2020. godine.

„Oni će 100 posto energije koju će koristiti za stadione i za Olimpijsko selo koristiti iz obnovljivih izvora, 5.000 medalja će napraviti od recikliranih plemenitih metala koji se nalaze u mobilnim telefonima. Sakupili su čak 80.000 starih mobilnih telefona koje će reciklirati i od njih napraviti medalje“, navodi Čarknajev .

Cela organizacija Olimpijade ne bi bila moguća, kaže, da nema IT stručnjaka i dodaje da će goste ove najznačajnije sportske manifestacije na svetu 2020. godine, prevoziti taksi vozila – bez vozača.

„Mobilni telefon će otključavati ta taksi vozila, startovati ih i skidati sa računa odgovarajuću cenu, a ta vozila će se kretati putevima u koje će biti ugrađeni solarni paneli. I sve to će biti upravljivo kroz IT. Zato je digitalizacija važna“, poručuje Čarknajev.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com