BEOGRAD – Kraj naplate rominga na Zapadnom Balkanu od jula ove godine odnosno komunikacija bez granica veliki je korak napred u meฤuregionalnoj saradnji i vaลพan simbol napretka, s obzirom na skoraลกnju istoriju naลกeg regiona, kaลพe generalni direktor Telekom Srbija Vladimir Luฤiฤ.
„Graฤani ลกirom regiona sada mogu da uลพivaju u putovanjima bez potrebe da gase telefone ili da brinu o troลกkovima na kraju meseca“, piลกe Luฤiฤ za ameriฤki biznis magazin Forbs.
Evropska unija je napravila presedan kada je 2017. godine uvela sopstveni okvir za roming, rekao je Luฤiฤ, prenosi Blic.
Iako su naลกi prijatelji i kolege u Hrvatskoj i Sloveniji imali koristi od toga, stvorila je prepreku za ostatak Zapadnog Balkana gde su visoki troลกkovi rominga i dalje nesreฤna stvarnost, naveo je Luฤiฤ.
„To je bila jedna od najveฤih prepreka slobodnoj prekograniฤnoj komunikaciji u regionu koji treba da komunicira viลกe, a ne manje. Druลกtvo to zahteva, jer smo sa dolaskom novih generacija sve viลกe voฤeni digitalnim tehnologijama, i oni oฤekuju da budu sve vreme onlajn“.
Kako kaลพe, ono ลกto je dobro za potroลกaฤe je dobro i za kompanije u regionu, koje ลพele da izgrade svoje biznise i pronaฤu nova trลพiลกta.
Korist koju smanjenje cene rominga mogu da donesu su ilustrovane na primeru EU, dodaje Luฤiฤ.
Prema anketi Eurobarometra, godinu dana nakon ลกto je uveden takav roming, 82 odsto ljudi koji su putovali u neku zemlju EU reklo je da je osetilo benefite novih pravila.
Kako je saopลกteno tada iz EU: „Roming kao kod kuฤe radi i postaje navika, potroลกaฤi to cene, potroลกnja je poveฤana, a potraลพnja za mobilnim servisima tokom putovanja u EU veoma visoka. To sve koristi i potroลกaฤima i operatorima“, naveo je Luฤiฤ.
„Ako je ovo primer kako kreatori politike i regulatori zajedniฤkim snagama mogu da poboljลกaju ลพivot graฤana tako ลกto ฤe im predstaviti neลกto ลกto im i treba i ลพele jeftnijie, onda ne postoji razlog zaลกto se ovo ne bi implementiralo i na naลกem trลพiลกtu na Balkanu. Siguran sam da sve ลกto vidimo negde drugde moลพemo da ponovimo i ovde, ali sve zavisi od operatera i da li ฤe oni prihvatiti nova pravila, kao i od njihovog efikasnog sprovoฤenja“.
Luฤiฤ istiฤe da ta prekretnica na Zapadnom Balkanu dolazi nakon tri godine paลพljive pripreme i pregovora.
Oฤekivanja od vlasti bila su velika, ali su oฤekivanja operatera i potroลกaฤa bila joลก veฤa.
Luฤiฤ, takoฤe, navodi da su na skupu u Beogradu 2019. godine predstavnici ekonomija Zapadnog Balkana potpisali dogovor o sniลพavanju cena usluga rominga u javnim mobilnim komunikacijskim mreลพama u regionu Zapadnog Balkana.
Na ovaj naฤin potpisnici su se dogovorili da do 1. jula 2021. godine maksimalne maloprodajne cene rominga dovedu do nivoa cena u domaฤem saobraฤaju svakog od njih, odnosno po pravilima Evropske unije.
„U svim fazama inicijative da se ukine roming na Zapadnom Balkanu, moja kompanija i druge su implementirale odluke i smernice koje su donosili kompetentni autoriteti. Sve telekomunikacione kompanije su imale opipljivu ulogu smanjenju cena prekograniฤne komunikacije. Od potpisivanja dogovora operateri su krenuli sa faznim ukidanjem naknada za roming, koje su 1. jula bile od 83 do 96 odsto manje nego pre samog dogovora“.
Uprkos gubitku zarade, roming moลพe da bude recept za buduฤe uspehe kako se tradicionalni telekomunikacioni i mobilni operateri budu sve viลกe transformisali u multimedijalne provajdere, poruฤio je Luฤiฤ.
Kao ลกto moลพemo da primetimo kontinuirane promene u ponaลกanju potroลกaฤa, dodaje, tako ฤe biti potrebno da se menjaju i prilagoฤavaju i biznis modeli.
„Kao i svuda drugde u svetu, glas ฤe zameniti podaci kao glavni izvor prihoda. Kako sami podaci budu sve viลกe pristupaฤni, telekomunikacione kompanije ฤe ubrzano moฤi da diverzifikuju njihovu komercijalnu ponudu, od fiksne i mobilne telefonije ka ลกirokopojasnom internetu i distribuciji multimedijalnog sadrลพaja, kako budu investirali u infrastrukturu i povezanost. Putovanje ne prestaje ovde. Sledeฤe postignuฤe je uklanjanje cena rominga izmeฤu Zapadnog Balkana i EU“, naglasio je Luฤiฤ.
Napominje da niลกta konkretno joลก uvek nije reฤeno, ali da je to prirodna evolucija regiona koji sve viลกe ลพeli da postane deo evropske porodice.
Takoฤe, ostali koji imaju koristi, naลกa dijaspora i dalje ostaju kljuฤni cilj za buduฤi rast.
Telekomi ลกirom zemalja Zapadnog Balkana mogu da budu predvodnici u pruลพanju novih usluga i proizvoda drugima, posebno u Austriji, Nemaฤkoj i ล vajcarskoj.
„To je sledeฤi korak za region ฤiji sektor telekomunikacija nastavlja da raste i sazreva. Ambicije ne prestaju ovde, jer Telekomi nastavljaju da isporuฤuju ono ลกto muลกterije ลพele po ceni koji mogu da priuลกte“, zakljuฤio je Luฤiฤ za Forbs.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com