SKOPLJE – Različitost kultura velikog broja naroda i etničkih grupa na Balkanu mogla bi, uz njihovu bolju saradnju, puno da doprinese jačanju nacionalnih ekonomija, kaže ekspert za održivost i raznolikost (Sustainability and Diversity) Jasmine Boehm iz Austriji.
„Smatram da vi na Balkanu imate veoma interesantnu situaciju, jer imate veliki broj različitih etničkih grupa koje takođe sarađuju međusobno i naravno rade zajedno“, rekla je Boehm na samitu „Makedonija2025“, čiji Tanjug medijski partner.
Prema njenim rečima, različitost će u budućnosti biti mnogo izraženija, a posebno kada je reč o razvoju i primeni inovacija u budućnosti.
Ona je kazala Tanjugu da je teško implementirati koncept različitosti u malim i srednjim preduzećima, jer nemaju mnogo resursa na raspolaganju.
„Potreban je menadzment koji će razumeti prednosti različitosti i raditi na tome korak po korak, pošto je to dugoročan proces“, kaže Boehm.
Govorći o obrazovanju, Boehm smatra da ne može ništa da se uradi bez ulaganja u ljudske resurse.
„Ako imate različite ljudske resurse onda će te imati i različit potencijal, koji će raditi za vas u budućnosti“, dodaje Boehm.
Naglasila je da je ogromna prednost, pre svega, za male ekonomije da naprave novi koncept strategije obrazovanja koji će omogućiti razvoj veština.
„Sistem obrazovanja je, čak, važniji od privatnog sektora, jer ako vi njega postavite strateški on će pomoći dostizanju ciljeva koji je ekonomija sebi postavila“, zaključila je Boehm.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com