BEOGRAD – Ministarka za rad, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević i ministar građevinarstava, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović poručili su danas da treba unaprediti uslove života osoba sa invaliditetomu u našoj zemlji.
Zadatak ministarstva je da prevaziđe izazove i omogući građaninima sa invaliditetom da budu ravnopravni građani Srbije i jednako uživaju u zajednici, naveo je Momirović na konferenciji povodom završetka projekta „Srbija i EU za pristupačne javne ustanove“
Istakao je da je resorno ministarstvo posvećeno poboljšanju života osoba sa invaliditetom i da čini sve da bi im život učinio lakšim.
Projekat ima za cilj da unapredi znanja, veštine lokalnih samouprava, organizacija i civilnog društva, kao i inženjera o značaju unapređenja pristupačnostih javnih ustanova za osobe ranjivih grupa.
Momirović je rekao je da je realizacija ovog projekta usmerena na analizu postojećih zakonskih okvira koji uređuje temu pristupačnosti i analizu postojećeg stanja na terenu.
Takođe, kazao je Momirović da su donete preporuke za izmenu i unapređenje Zakona o stanovanju i održavanju zgrada, kao i Zakona o planirnju izgradnje u delovima koji se odnose na pristupačnost i podizanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave u tom domenu.
„Zakon o planiranju i izgradnji, takođe, je aspekt fizičke pristupačnosti koji podrazumeva da objekti moraju biti projektovani i građeni, a njihovo okruženje planirano, tako da se osigurava nesmetano kretanje i pristup osobama sa invaliditetom, deci i straim osobama“, kaže Momirović.
Objasnio je da za ministarstvo postoje brojni izazovi kako bi se, ne samo unapredio zakonodavni okvir, već i uticalo na podizanje sveti drustva u celini o značaju jednakosti svih osoba kojima različite fizičke prepreke otežavaju obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
„Uporedo sa završetkom ovog projekta u toku je realizacija i adaptacija javnih objekata u jedinicama lokalnih samouprava. U toku su radovi na 28 objekata u 14 jedinica lokalne samouprave širom Srbije“, poručio je Momirović.
Dodao je da je da će svi radovi biti završeni do kraja godine te će u budućnosti biti obezbeđena adekvatnija pristupačnost delu javnih ustanova u skladu sa standardima EU.
Istakao je da je ministarstvo nosilac radne grupe za Kreiranje i sprovođenje operativnog plana za pristupačnost u periodu od 2020. do 2024. godine, u okviru koga će se raditi na potrebnim izmenama Zakona o planiranju i izgradnji i pravilnim tehničkim standardima u projektovanju i izgradnji.
Prema rečima ministra u izradi je i Nacionalna arhitektonska strategija koja za cilj ima unapređenje kvaliteta arhitekture i građenje sredine, koji podrzumeva iaspekt pristupačnosti, jer je neophodno omogućiti nesmetano korišćenje svih objekata.
Ministarka za rad, boračka i socijalna prava Darija Kisić Tepavčević rekla je da je cilj Srbije da postane zemlja sa jednakim mogućnostima za sve, kako bi postala „Srbija bez barijera“.
Poručila je da građani ranjivih grupa treba da se obrate za pomoć, kako bi donosioci odluka mogli da im izađu u susret i podignu na viši nivo njihove životne standarde.
Istakla je da ranjive grupe u Ministarstvu rada pored podrške imaju i puno razumevanje i prijateljstvo i dodala da će biti obezbeđena sredstva za prevazilaženje svih barijera na koje nailaze.
„U proteklom periodu ministarstvo je izdvojilo značajna sredstva u prevazilaženju barijera kako bi se sve javne površine od ivičnjaka, ulaza u bazene i zgrade prilagodili potrebama osoba sa invaliditetom“, kazala je ona.
Navela je da je na javnim objektima ugrađeno 100 rampi u 40 lokalnih samouprava, kao i liftova, igrališta za decu i toaleta za osobe sa posebnim potrebama.
Kako je istakla mnoge javne ustanove, kao što su „Zadužbina Ilije Kolarca“, Beogradski sajam, filijala PIO fonda, opštine i domovi zdravlja, ali i obrazovne i predškolske ustanove, postali su dostupni osobama sa invaliditetom.
Najavila je da ministarstvo radi na unapređenju dostubnosti informacija i uklađanju komunikacijskih barijera, štampajući dokumenta na Brajevom pismu.
„Srbija je kao društvo spremno da usvoji principe Univerzalnog dizajna, koji je dizajin okruženja i proizvoda koji mogu koristiti svi ljudi bez potrebe za prilagođavanje. To treba da se primeni u sve društvene oblati, kako bi Srbija zaista postala na svakom koraku zemlja bez barijera“, poručila je ministarka.
Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Horčič Štamcar kazala je ovom prilikom da je jednakost kamen temeljac politike EU.
Istakla je da je EU podržala Srbiju sa šest miliona evra namenjenih podršci osobama sa invaliditetom.
Ona je rekla i da je neophodno da se u Srbiji zakonodavstvo prilagodi potrebama ranjivih grupa, ali da treba uvesti i sankcije za nepoštovanje tih mera.
Navela je da u EU ima oko 120 miliona građana koji imaju neki oblik invaliditeta, a da je 68 osto njih siromašno, te da je neophodno da se neprestano ulažu sredstva u poboljšanje njihovog života.
Projekat „Srbija i EU za pristupačne javne ustanove“ trajao je od 21. septembra 2020. do 20. septembra 2021. godine, a iznos od 400.000 evra, kolika je njegova vrednost, finansirala je EU.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com