BEOGRAD – Izazov prikupljanja 1.000 tona otpada od hrane, koji su pokrenuli GIZ, NALED i Esotron nastavlja se do 1. aprila naredne godine, a partneri na projektu „Ka boljem upravljanju otpadom od hrane“ pozivaju sve ugostitelje, kompanije i javne ustanove, iz Beograda i Novog Sada, da se pridruลพe ovoj akciji.
Uฤesnici ฤe dobiti priliku da po promotivnoj ceni predaju operateru kuhinjski otpad i na ovaj naฤin podrลพe smanjenje emisija ugljen-dioksida za 750 tona.
Zbog restriktivnih pandemijskih mera, kojima je ugostiteljski sektor bio naroฤito pogoฤen, prikupljanje u jednom trenutku bilo usporeno, ali je uprkos tome odziv bio viลกe nego dobar i veฤ je prikupljena treฤina ciljanog iznosa.
Sada sve velike kuhinje imaju ลกansu da se prijave za uฤeลกฤe i u narednih ลกest meseci, a to mogu uฤiniti putem mejla esotron@esotron.rs ili pozivom na broj telefona 021/621 66 27, saopลกtio je NALED.
„Iako je zakonska obaveza restorana da sav otpad od hrane predaju operateru, to ฤini samo 13 odsto ugostitelja, a neisplativost tretmana je jedan od glavnih razloga zaลกto 99 odsto ostataka iz kuhinja i ‘sa tanjira’ i dalje zavrลกava na deponiji. Za razliku od otpadnog jestivog ulja za ฤije odvajanje dobijaju novac od operatera, u sluฤaju hrane za svaki kilogram moraju da plate, jer se operaterima u trenutnim uslovima ne isplati da preuzimaju otpad bez nadoknade“, kaลพe ลกef Jedinice za zaลกtitu ลพivotne sredine u NALED-u Slobodan Krstoviฤ.
Navodi da su zato u okviru ove akcije obezbedili dosta niลพe cene od regularnih, kako bi svaka kuhinja mogla da se ukljuฤi i doprinese smanjenju emisija ลกtetnih gasova koji nastaju kad hrana zavrลกi na deponiji.
Prema njegovim reฤima, svaki restoran dobiฤe po dve kante za odvojeno odlaganje ostataka proizvoda biljnog i ลพivotinjskog porekla, a operateri ฤe redovno preuzimati otpad i donositi nove, ฤiste kante.
„Ugostitelji koji su se dosad ukljuฤili u izazov kao jedan od benefita istiฤu i finansijsku uลกtedu, jer im je pravilno odlaganje pomoglo da shvate koja vrsta proizvoda se najviลกe baca i koje namirnice su kupovali prekomerno“, istiฤe Krstoviฤ.
Projekat „Ka boljem upravljanju otpadom od hrane u Republici Srbiji“ sprovodi NALED, u saradnji sa kompanijom EsoTron i uz finansijsku podrลกku Nemaฤke razvojne saradnje GIZ, a u okviru programa develoPPP, koji finansira nemaฤko savezno Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).
Istraลพivanje o poznavanju procedura pokazalo je da ugostiteljski objekti na dnevnom nivou proseฤno proizvedu oko osam kilograma otpada, dok je samo petina ispitanika upoznata sa procedurama za reลกavanje pitanja otpada.
Zato je u sklopu projekta napravljen i Vodiฤ za pravilno upravljanje koji nudi praktiฤne savete za smanjenje porcija, bolje planiranje nabavki, pravilnu separaciju i sliฤno.
Procenjuje se da hoteli, restorani i javne ustanove u Srbiji godiลกnje proizvedu 40.000 tona otpada od hrane, emitujuฤi oko 28.000 tona ugljen-dioksida u atmosferu.
Kada se uzme u obzir ฤinjenica da treฤina godiลกnje proizvedene hrane na svetu (oko 1,3 milijardi tona) propada, mora se imati u vidu i to da sa njom propada i sva struja i voda uloลพena u gajenje, ลพetvu, proizvodnju, pakovanje i prevoz.
Zato je jedna od glavnih poruka projekta da otpad od hrane nije samo ekoloลกki, veฤ i ekonomski problem, jer se bacanjem hrane baca i resurs koji se moลพe iskoristiti za proizvodnju energije, hrane za ลพivotinje ili komposta.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com