BEOGRAD – Izvrลกni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odluฤio je da referentnu kamatnu stopu zadrลพi na nivou od 2,5 odsto, saopลกtila je danas NBS.
Ocenjeno je da ฤe i prema avgustovskoj srednjoroฤnoj projekciji, inflacija biti ฤvrsto pod kontrolom kao i prethodnih godina.
Izvrลกni odbor podseฤa da je meฤugodiลกnja inflacija, u skladu sa oฤekivanjima, usporena od maja, usled smanjenja doprinosa cena voฤa i povrฤa inflaciji s dolaskom nove poljoprivredne sezone.
Na niske inflatorne pritiske, kako se navodi u saopลกtenju, ukazuje i bazna inflacija, koja je i dalje niska i stabilna, kao i inflaciona oฤekivanja finansijskog sektora i privrede, koja se i za godinu i za dve godine unapred nalaze u donjoj polovini ciljanog raspona.
„Sve navedeno govori i u prilog ispravnosti odluka o smanjenju referentne kamatne stope na prethodne dve sednice Izvrลกnog odbora – u julu i avgustu“, poruฤuju iz NBS.
Istaknuto je, meฤutim, da je opreznost u voฤenju monetarne politike i dalje potrebna, pre svega zbog kretanja u meฤunarodnom okruลพenju.
NBS ocenjuje da je neizvesnost na meฤunarodnom finansijskom i robnom trลพiลกtu povezana, pre svega, s uticajem trgovinskih tenzija i potencijalnim efektima politika vodeฤih svetskih ekonomija na globalna kretanja.
Evropska centralna banka je najavila dodatne monetarne podsticaje, dok je Sistem federalnih rezervi (FED), u skladu sa oฤekivanjima, u julu snizio referentnu kamatnu stopu, ลกto doprinosi zadrลพavanju povoljnih globalnih finansijskih uslova.
„Meฤutim, ostalo je otvoreno pitanje da li ove mere FED-a oznaฤavaju poฤetak novog ciklusa ublaลพavanja monetarne politike, tj. da li ฤe se smanjivanje referentne kamatne stope nastaviti i u narednom periodu, ili je u pitanju „jednokratno prilagoฤavanje“, navode iz NBS.
Neizvesno je i kretanje cena nafte i primarnih poljoprivrednih proizvoda na svetskom trลพiลกtu, s obzirom na kompleksan uticaj brojnih faktora na strani ponude i traลพnje, zbog ฤega je neophodno oprezno voฤenje monetarne politike.
Izvrลกni odbor NBS podseฤa da je rejting agencija Mudis ovog meseca popravila izglede za poveฤanje kreditnog rejtinga Srbije za zaduลพivanje u domaฤoj i stranoj valuti sa „stabilnih“ na „pozitivne“, ลกto dodatno govori u prilog jaฤanju domaฤe ekonomije i povoljnim makroekonomskih izgledima.
Otpornost naลกe privrede na eventualne negativne uticaje iz meฤunarodnog okruลพenja je, kako poruฤuju iz NBS, poveฤana zahvaljujuฤi smanjenoj internoj i eksternoj neravnoteลพi i povoljnim makroekonomskim izgledima za naredni period.
Povoljna fiskalna kretanja uz ostvarenje suficita javnih finansija, prisutna tokom prethodne dve godine, nastavljena su i tokom sedam meseci ove godine, a deficit tekuฤeg raฤuna platnog bilansa u punoj meri pokriven je neto prilivom stranih direktnih investicija.
Industrijska proizvodnja je u julu poveฤana za 3,7 odsto na meฤugodiลกnjem nivou posmatrano, a rast je voฤen preraฤivaฤkom industrijom, koja je u odnosu na jul prethodne godine poveฤana za 6,0 odsto, a u odnosu na jun ove godine za 8,2 odsto desezonirano.
Izvrลกni odbor oฤekuje da ฤe privredni rast od 3,5 odsto u ovoj godini biti voฤen domaฤom traลพnjom, tj. investicijama i potroลกnjom, a da ฤe strane direktne investicije, koje doprinose rastu proizvodnih i izvoznih kapaciteta, ostati jedan od faktora eksterne odrลพivosti u srednjem roku.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com