Njujork preoteo Londonu titulu svetskog finansijskog centra

LONDON – Njujork je pretekao London kao najatraktivniji finansijski centar sveta, poลกto je odluka Britanije da napusti EU podstakla banke na izmeลกtanje poslovanje iz prestonice Ujedinjenog Kraljevstva kako bi saฤuvale pristup jedinstvenom evropskom trลพiลกtu, pokazuje jedno istraลพivanje objavljeno danas.

Njujork je zauzeo prvo mesto, a prate ga London, Hong Kong i Singapur po Z/Jen indeksu globalnih finansijskih centara, koji rangira 100 finansijskih centara na bazi ฤinilaca kao ลกto su infrastruktura i pristup kvalitetnom profesionalnom kadru, porenosi agencija Rojters.

Skor Londona na ovoj rang listi je opao za osam poena u odnosu na pre ลกest meseci, ลกto je najveฤ‡i pad zabeleลพen meฤ‘u vodeฤ‡im rivalima.

Autori ovog istraลพivanja kaลพu da je taj pad odraz neizvesnost vezane za Bregzit.

„Sve smo bliลพe i bliลพe danu izlaska (Britanije iz EU), a joลก uvek ne znamo da li ฤ‡e London moฤ‡i da trguje sa drugim evropskim finansijskim centrima“, rekao je Mark Rejndl, koautor indeksa Z/Jen, za Rojters.

„Strah od gubljenja poslova u korist drugih centara pogurao je blagi pad i ljudi su zabrinuti u pogledu konkurentnosti Londona“, dodao je.

Britanska agencija navodi da Bregzit predstavlja najveฤ‡i izazov za finansijsku industriju grada Londona od finansijske krize 2007-2009., jer bi mogao da rezultira time da banke i osiguravaฤi izgube pristup trลพiลกtu EU, najveฤ‡em svetskom trgovinskom bloku.

Otkako je Britanija pre viลกe od dve godine glasala za izlazak iz EU, neke od najjaฤih svetskih finansijskih kompanija u Londonu poฤele su da sele osoblje u Evropsku uniju kako bi saฤuvale postojeฤ‡e prekograniฤne trgovinske tokove i posle 2019.

Oฤekuje se da ฤ‡e oko 5.000 radnih mesta biti premeลกteno iz Londona ili otvoreno u EU do marta sledeฤ‡e godine, kada je rok za izlazak Britanije iz Unije, prema jednoj studiji koju je Rojters objavio u martu ove godine.

ล ef finansijskog okruga Grada Londona predvideo je u julu da ฤ‡e zbog Bregzita „otiฤ‡i“ od 3.500 do 12.000 radnih mesta iz finansijskog sektora.

Proลกle godine je zabeleลพeno poveฤ‡anje broja banaka koje su objavile da planiraju osnivajnje novih podruลพnica u EU nakon Bregzita. Veฤ‡ina vodeฤ‡ih ameriฤkih, britanskih i japanskih banaka najavila je uspostavljanje poslovanja u Frankfurtu, Parizu ili Dablinu.

ล to se tiฤe rang liste globalnih finansijskihy centara, drugi evropski centri su zabeleลพili napredak. Tako je Cirih skoฤio na deveto mesto sa 16. pozicije na kojoj je bio pre pola godine. Frankfurt je takoฤ‘e napredovao sa 20-og na 10. mesto, a Amsterdam se popeo sa ranije 50. pozicije na 35. mesto.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com