BEOGRAD – Pregovori o minimalnoj ceni rada za 2023. godinu izmeฤu predstavnika Vlade Srbije, sindikata i poslodavaca poฤinju 15. avgusta, a Unija poslodavaca Srbije (UPS) u pregovore ulazi sa stavom da je neophodno poveฤati minimalac, smanjiti poreze i doprinose, ali i poveฤati neoporezivi deo najniลพe zarade.
Do takvog stava UPS je doลกao na osnovu ankete koju tradicionalno sprovodi meฤu svojim ฤlanstvom, mesec dana pre poฤetka pregovora sa socijalnim partnerima.
Direktorka sektora za ฤlanstvo i lokalne kancelarije u UPS i ฤlan pregovaraฤkog tima za odreฤivanje minimalne cene rada Ljiljana Pavloviฤ za Tanjug kaลพe da je preovlaฤujuฤi stav poslodavaca ove godine da je minimalna cena rada niska i da bi je trebalo poveฤati.
„Kada smo ih pitali koliki bi to iznos mogao da bude najveฤi broj njih je naveo raspon izmeฤu devet i 12 odsto, ลกto znaฤi da bi neto minimalna cena rada iznosila oko 41.500 dinara. Naravno taj iznos je uslovljen odreฤenim olakลกicama koje poslodavci oฤekuju od drลพave“, kaลพe ona.
Precizira da je reฤ o smanjenju poreza i doprinosa ลกto poslodavci oฤekuju od drลพave, jer smatraju da oni ne mogu da podnesu sav teret poveฤanja minimalne cene rada, kao i poveฤanje neoporezivog dela minimalca.
“ U ovom trenutku nivo poreza i doprinosa je oko 60,3 odsto plate i oฤekujemo da se on smanji. ล to se tiฤe neoporezivog dela zarade on sada iznosi 19.300 dinara, a zalaลพemo se da se poveฤa za onoliko za koliko se poveฤa minimalna cena rada“, kaลพe za Tanjug Ljiljana Pavloviฤ i dodaje da ima i predloga da se minimalna zarada oslobodi plaฤanja poreza.
Istiฤe da je veoma vaลพno da se pri poveฤanju minimalca vodi raฤuna o tome da se ne doฤe u situaciju da se odreฤenom broju zaposlenih podignu plate, a da drugi radnici ostanu bez posla.
“ U tom smislu poslodavci raฤunaju da ฤe drลพava intervenisati i da ฤe se poveฤati neoporeziivi deo zarade ali i da ฤe se uticati na smanjenje poreza i doprinosa na minimalnu zaradu“, navodi sagovornica Tanjuga.
Ona objaลกnjava da je ovogodiลกnji stav poslodavaca, koji je u odnosu na ranije godine pozitivniji u smislu da minimalac treba poveฤati, uslovljen pre svega velikim poskupljenjima, jer su, kako kaลพe poslodavci svesni da sa ovolikom minimalnom zaradom njihovi zaposleni teลกko mogu da ลพive.
Ukoliko se socijalni partneri ne dogovore oko iznosa novog minimalca, konaฤnu odluku donosi Vlada Srbije.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com