U trendu

PKS: Investitorima iz dijaspore omogućiti lakši pristup

BEOGRAD- Završeno je 90 odsto radova na izradi prezentacije „Poslovnog atlasa Srbije i dijaspore“ i on bi trebalo da bude predstavljen u decembru, rečeno je na online konferenciji u Privrednoj komori Srbije(PKS) na kojoj je predstavljen Pretraživac investicionih prilika i partnera „Poslovnog atlasa Srbije i dijaspore“.

Platforma „Poslovni atlas Srbije i dijaspor“ razvija se u okviru Link Up! Serbia II projekta, koji finansira Austrijska razvojna saradnja, a implementira Medunarodni centar za razvoj migracionih politika (ICMPD) u saradnji sa Privrednom komorom Srbije.

Pomoćnik ministra privrede Bojan Stanić rekao je da će Poslovni atlas Srbije povezivati privrednike iz Srbije sa zainteresovanim privrednicima i investitorima iz dijaspore, kako bi ostvarivali poslovne projekte i ulagali u našu zemlju.

„Za sada platforma je namenjena samo dijaspori sa nemačkog govornog područja i obuhvata Nemačku, Austriju i Švajcarsku. Kasnije će se raditi platforma i za druge zemlje, pre svega tamo gde ima mnogo ljudi iz srpske dijaspore, pre svega SAD i Australiju“, rekao je Stanić.

On je naveo da na platformi predloge za poslovnu saradnju mogu ostavljati lokalne samouprave, ali i pojedinci koji imaju poslovne ideje, a nemaju novca da ih ostvare. Oni bi, kaže Stanić, svoje projekte ostvarivali uz pomoć investitora iz dijaspore.

Do sada je kroz projekat Link Up! Serbia II identifikovano 80 investicionih prilika od kojih 76 u Srbiji, a četiri u regionu. Sve informacije o predlozima za investicije i o potencijalnim investitorima mogu se naći i u Poslovnom habu dijaspore, kao centralnoj koordinaciono-informativnoj tački, koji je formiran u okviru saradnje PKS i ICMPD.

Savetnik ministra Branislav Pejčić ističe da Ministarstvo privrede stalno radi na unapređenje investicionih uslova u Srbiji, s ciljem privlačenje i zadržavanje investitora u našoj zemlji.

On kaže da je preko Ministarstva u poslednjih šest godina stiglo preko 3,5 milijarde evra investicija koje je omogućilo zapošljavanje 58.000 radnika.

„Srbija je aktraktvina investiciona lokacija, najatraktivnija u regionu, zbog paketa državne pomoći koji investitori dobijaju“, izjavio je Pejčić.

Naglašava da je posebno ponosan na činjenicu da su se neki strani investitori vraćali u Srbiju po četiri ili pet puta radi novih investicionih projekata.

„To je najbolja poruka našoj dijaspori koju pozivam da se ohrabri i dođe u Srbju. Dijaspori bismo želeli da predstavimo konkretne programe, posebno bespovratna podsticajna sredstava, pre svega u proizvodnji, i razvijen pravni sistem koji štiti prava investitora „, rekao je Pejčić.

Dodao je da pored proizvođe postoje posebni podsticajni programi i za poljoprivredu i turizam.

Na konferenciji je konstatovano da Srbija već tridesetak godina pokušava da privuče investitore iz srpske dijaspore, ali bez uspeha a potencijal je, kako je rečeno, izuzetno velik.

Samo kroz doznake u Srbiju uđe 10 odsto više novca nego kroz strane investicije. Taj novac koji ide rodbini i prijateljima na ličnu potrošnju, a ako uspemo da privolimo ljude da investiraju u otadžbinu ostvarivaće prihod i zapošljavati ljude u Srbiji, rečeno je na konferenciji.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.