Potpisan ugovor za rekonstrukciju beogradske toplane „Cerak“

BEOGRAD – Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić i direktor JKP „Beogradske elektrane“ Rade Basta potpisali su danas, u prisustvu nemačkog ambasadora Tomasa Šiba, trilateralni ugovor o finansiranju rekonstrukcije i modernizacije beogradske toplane „Cerak“ sredstvima nemačke KfW banke u iznosu od 14 miliona evra.

Radi se o relizaciji projekta „Rehabilitacija sistema daljinskog grejanja u Srbiji – faza 5“.

„Danas pokazujemo da u Beogradu vodimo računa o kvalitetnom grejanju, a ova toplana je primer da je moguće da se koristi i solarna energija u svrhu proizvodnje toplotne energije, jer će imati instalirane solarne panele snage oko 20 megavata, zato što ona radi i leti“, izjavila je ministarka Mihajlović.

Istakla je da je projekat koji se realizuje s Nemačkom „Rehabilitacija sistema daljinskog grejanja u Srbiji – faza 5“ važan, jer se tiče rekonstrukcije toplana u Beogradu i još šest gradova u Srbiji poput Leskovca, Sente, Negotina i drugih.

Te toplane decenijama nisu rehabilitovane, podsetila je Mihajlovićeva. Nekim toplanama ćemo pomoći da potpuno promene gorivo, tako da će u Priboju, Malom Zvorniku i Novom Pazaru preći na biomasu, rekla je Mihajlovićeva.

Ministarka je istakla da je Srbija opredeljena ka zelenoj energiji i u oblasti proizvodnje toplotne energije i da ovim projektom šalje poruku da nema odustajanja od zelene tranzicije, već će se ove godine videti da na tom putu možemo biti mnogo brži i efiksniji.

Gradonačelnik Radojičić je ocenio da je svaka od faza ugovora, a naročito ova peta, značaja za Beograd, jer se pre svega radi o poboljšanju kvaliteta grejanja u regiji Ceraka, čime će se direktno popraviti kvalitet života građana tog dela Beograda.

„Izuzetno je važno da se time smanjuje zagađenje, jer će biti manja emisija ugljendioksida, ali će doći i do značjane uštede energije. Raduje me što radimo sa nemačkim partnerima, jer kad god radimo s njima imamo dugotrajan projekat, ali i učimo kako se radi po visokim kriterijumima dobre praks u realizaciji projekata“, rekao je Radojičić.

Basta je napomenuo da će rekonstrukcija i modernizacija toplane „Cerak“ omogućiti priključenje većeg broja korisnika na sistem daljinskog grejanja i sigurnije snabevanje.

Ambasador Šib je podsetio da je Nemacka vodeći donator u energetskom sektoru i da ulaže više do 200 miliona evra godišnje u klimatski relevantne projete.

„Pritom je naš glavni cilj da podržimo naše srpske partnere u sprovođenju zelene tranzicije. U oktobru 2021,. godine potpisali smo klimatsko partnerstvo sa Srbijom, koja je na taj način postala jedna do svega četiri zemlje u svetu s kojom imamo takvo partnerstvo“, rekao je Šib.

On je dodao da uspeh tog partnerstva u velikoj meri zavisi od angažovanosti i političke vollje partnera i istakao dugogodišnju dobru saradnju sa Ministarstvom rudarstva i energetike.

„Projekat o kome se danas radi je perfektan primer kako se može postići napredak u ostvarivanju zelene tranzicije, a da se uz to obezbeđuje energetska stabilnost“, ocenio je Šib.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com