Preduzeća treba da proizvode struju za sopstvene potrebe

BEOGRAD – Učinili smo sve u operativnom smislu da smanjimo sve potencijalne kritične tačke kako bi privreda i domaćinstva postali proizvođači i potrošači električne energije, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.

„Ponosna sam na prethodnih godinu dana rada MInistarstva, jer smo pokazali da može mnogo toga da se uradi u energetici koja je spavala prethodnih šest godina. Donošenjem zakonodavnog okvira smo postavili temelje nove energetske i ekološke revolucije koja je zahvatila ceo svet i iz koje Srbija ne može da se izvuče, čak i kad bi želela“, rekla je ministarka na okruglom stolu „Proaktivna uloga privrede i građana kao kupca-proizvođača: preventiva rastu cena električne energije“, održanom u Privrednoj komori Srbije (PKS).

Dodala je kako je zadatak Ministarstva da Srbija postane deo tog tranzicionog procesa i izrazila uverenje kako naša zemlja može da bude šmapion u energetskom i rudarskom sektoru u ovom delu Evrope.

„Naša vizija kroz Strategiju razvoja energetike i Nacionalni plan za klimu i energetiku jeste da Srbija bude energetski samodovoljna i dekarbonizovana već 2050. godine. To su ogromni izazovi koji stoje isped nas i samo ukoliko budemo radili sa privredom i napravili tačne korake šta ćemo raditi, možemo da je realizujemo“, ocenila je ministarka Mihajlović.

Dodala je da je država učinila sve da omogući građanima i privredi da postanu kupci-proizvođači električne energije.

„Sa druge strane smo kao država podrška našem energetskom i distributivnom sektoru, da kroz nove kapacitete, koji moraju da budu mnogo efikasniji u narednom periodu učinimo sve da imamo tu bazu, da možemo uopšte da razvijamo našu privredu kroz energetsku tranziciju“, izjavila je ona.

Mihajlovićeva je najavila da će Ministarstvo sa PKS-om naredne nedelje organizovati sastanak s temom kako se pripremiti za nove šokove na energetskom tržištu.

„Da čujemo kako privrednici vide da možemo da se pripremimo za neke naredne krize koje su ispred nas, možda ne ove godine, ali možda u drugoj polovini sledeće godine“, rekla je Mihajlovićeva.

Predsednik Saveza energetičara Srbije Nikola Rajaković ocenio je da poremećaj na tržištu energenata nimalo ne menja strateško opredeljenje o dekarbonizaciji.

„Ja, a i većina ljudi s kojima sarađujem, smatramo da će ove okolnosti pospešiti taj proces, jer da imamo izgrađene obnovljive izvore neuporedivo bismo lakše savladali teškoće koje imamo“, ocenio je Rajaković.

On smatra da se kriza kreće ka novoj tački stabilizacije u kojoj će energenti biti skuplji nego što su bili.

„Privredi treba pomoći, ona očekuje stabilne cene i stabilnu isporuku ključnih energenata. Kako joj pomoći? Čini nam se da u datim okolnostima privreda treba da pokuša da proizvede deo energenata sama za sebe, kako bi amortizovala ove udare“, rekao je Rajaković.

Predložio je da preduzeća koja to mogu ugrade solarne panele, kako bi imala sopstvenu proivodnju struje.

„Ako se organizuju u energetske zadruge, ona mogu da budu igrači na berzi, ali definitivno mogu da ublaže ovakve udare kakav nam se sada desio. Treba razmišljati i o primeni biomase i biogasa, jer mnoga naša preduzeća imaju priliku da ih koriste, i ako još imaju kupca toplotne energije, mogu vrlo lepe ekonomske pokazatelje da dostignu“, rekao je Rajaković.

Predsednik Saveta Agencije za energetiku Dejan Popović naglasio je da su novim zakonima o energetici pojednostavljene procedure sticanja statusa kupca-proizvođača električne energije za građane i privredu, po kojima taj status može da se dobije za 30 dana.

Apelovao je da se to popularizuje u većoj meri i dodao kako su neka preduzeća već počela da postavljaju solarne panele na krovovima i da takva investicija može da se vrati za šest do osam godina.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com