BEOGRAD – Prirodni gas se nameće kao tranziciono gorivo tokom realizacije Zelene agende u Srbiji, izjavio je danas pomoćnik ministrarke rudarstva i energetike Raša Kojčić na današnjoj konferenciji „Kako sprovesti održivu tranziciju i gasnom sektoru zapadnog Balkana“ u organizaciji portala „Energija Balkana“.
„Cilj Srbije je da do 2040. imamo 40 odsto energije iz obnovljivih izvora, a do 2050. godine i 50 odsto, s tim da razliku treba nadomestiti iz nekog drugog izvora, gde se prirodni gas nameće kao tranziciono gorivo“, rekao je Kojčić.
Podsetio je da Srbija danas dve trećine električne energije proizvodi u temoelektranama.
„Treba da idemo ka diverzifikaciji snabdevanja gasom i zato treba razvijati gasne interkonekcije sa okruženjem, što će nas učiniti gasnim čvorištem i doneti energetsku bezbednost“, naveo je Kojčić.
Dodao je kako paraleno s tim treba da razvijamo podzemena skladišta, što će nam doneti dodatnu bezbednost snabdevanja.
On je dodao da će u Pančevu krajem godine biti otvorena Termoelektrana toplana (TETO) na gas u NIS-ovoj Rafineriji nafte.
Kojčić je podsetio da investicioni plan za razvoj obnovljivih izvora energije podrazumeva izgradnju gasnih elektrana i pozvao srska javna preduzeća iz oblasti energetike da budu daleko efikasnija nego sada u primeni ovih planova.
Predsednik Saveta Agencije za energetiku Dejan Popović je ocenio da je spajanje sa Turskim tokom najvažniji događaj u energetici u poslednjih 30 godina koji će nam dugoročno doneti energetsku bezbednost.
„Srbija je izgradnjom tog gasovoda, što posebno raduje, postala tranzitna država i ja verujem da ćemo naredne godine u tranzitu imati više gasa nego što trošimo“, rekao je Popović.
Naveo je da prema podacima Agencije potrošnja gasa u Srbiji raste iz godine u godinu, tako da je prošle godine taj rast bio sedam odsto, od čega je 18 odsto otišlo u toplane i 16 procenata na domaćinstva.
„Gas jeste postao atraktivan energent, ali mi nemamo dobro razvijenu gasnu infrastrukturu, jer je devedesetih godina prošlog veka plan gasifikacije Srbije zaustavljen, a da bismo išli u tranziciju moramo da je razvijamo“, naglasio je Popović.
On se složio da je veoma važno graditi gasne interkonekcije, jer će se gas još više trošiti pošto je već jasno da će samo TETO koristiti četvrtinu sadašnje potrošnje Srbije.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com