Problemi poljoprivrednika – nestabilne cene, manjak pijaca. . .

BEOGRAD – Nestabilnost i nepredvidivost cena, manjak pijaca, nedovoljna traลพnja, nedostatak mehanizacije i radne snage najฤeลกฤ‡i su izazovi sa kojima se suoฤavaju poljoprivredni proizvoฤ‘aฤi sa teritorije opลกtina Lebane, Surdulica i Vlasotince.

To je rezultat analize koju je sprovela Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED), a koja je pokazala i da je trลพiลกte preteลพno lokalno, pri ฤemu samo 10 odsto proizvoฤ‘aฤa svoje proizvode prodaje izvan mesta boravka, a svega dva odsto izvozi svoje proizvode u inostranstvo.

Reฤ je o analizi koju je NALED sproveo za potrebe projekta prekograniฤne saradnje „Bolje prilike po meri nerazvijenih podruฤja“ koji realizuje u tri pomenute opลกtine i dve opลกtine u Severnoj Makedoniji.

Uz pregled potreba proizvoฤ‘aฤa, analiza nudi i set preporuka za podrลกku poljoprivredi i ruralnom razvoju, koje su predstavljene na danaลกnjem sastanku NALED-a sa rukovodstvom Lebana, Surdulice i Vlasotinca, saopลกtio je NALED.

Kako je istaknuto, unapreฤ‘enje konkurentnosti u poljoprivrednoj i prehrambenoj proizvodnji, kao i diverzifikacija dohotka i poboljลกanje kvaliteta ลพivota u ruralnim podruฤjima dva su kljuฤna stuba preporuka u okviru projekta.

Prvi ukljuฤuje ulaganja u sredstva za rad, marketing i preradu proizvoda, kao i uspostavljanje i jaฤanje poljoprivrednih udruลพenja, dok se drugi temelji na podsticanju ekonomskih aktivnosti na selu, podrลกku mladima, uvoฤ‘enje i sertifikaciju kvaliteta hrane, organskih proizvoda i drugo.

Izvrลกna direktorka NALED-a Violeta Jovanoviฤ‡ kaลพe da kroz ovaj projekat ลพele da poลกalju drugaฤiju poruku o pomenutim i svim lokalnim samoupravama u Srbiji koje se kategorizuju kao nerazvijena podruฤja. „Kao ลกto smo imali priliku da vidimo, istina je drugaฤija – sve tri opลกtine su posebne, raspolaลพu specifiฤnim resursima, autentiฤnim proizvodima, netaknutom prirodom i drugim potencijalima koji nisu dovoljno prepoznati i promovovisani. To moลพemo zajedno da menjamo, za poฤetak brendiranjem ovih proizvoda koji su ogledalo vaลกih opลกtina“, rekla je Jovanoviฤ‡.

Poruฤila je da uz finansijsku i struฤnu podrลกku, vlasinski med, vlasotinaฤke rukotvorine ili povrฤ‡e iz Lebana imaju kapacitet da postanu prepoznatljiv lokalni brend.

U saopลกtenju se navodi da neลกto manje od 40 odsto proizvoฤ‘aฤa svoje proizvode plasira na pijacama, dok oko treฤ‡inu radije bira direktni kontakt sa kupcima.

Dodaje se da je da je, pored obezbeฤ‘ivanja moguฤ‡nosti da proลกire prodaju na druga trลพiลกta, cilj projekta da se podsticajne mere posebno usmere na razvoj proizvoda po kojima su ovi krajevi poznati i tako stvori ลกansa za brลพi razvoj.

Savetnica u kabinetu ministra za razvoj nedovoljno razvijenih opลกtina Slavka Mitriฤeviฤ‡ je rekla da u Srbiji, prema poslednjim podacima, postoje 44 nerazvijene opลกtine, a da ih je najviลกe na jugu.

„Cilj svih nas je da popravimo demografsku sliku, zadrลพimo mlado stanovniลกtvo i stvorimo nova radna mesta u nerazvijenim i devastiranim podrujฤima“, rekla je Mitriฤeviฤ‡.

Projekat je identifikovao tri perspektivne oblasti u navedenim opลกtinama, a zamenik predsednika opลกtine Surdulica Miloลก Radoiฤiฤ‡ je istakao da ฤ‡e po preporuci NALED-a raditi na unapreฤ‘enju proizvodno-preradnih kapaciteta u sektorima pฤelarstva i ลกumskih proizvoda.

Za istu meru opredelio se i predsednik opลกtine Vlasotince Bratislav Petroviฤ‡ i to u oblasti povrtarstva i izrade tradicionalnih rukotvorina sa lokalnim motivima.

Saglasan u ovom stavu bio je i savetnik u sluลพbi za lokalni ekonomski razvoj Lebana Nenad Jovanoviฤ‡ koji je istakao da ฤ‡e se opลกtina posvetiti razvoju proizvodnje povrฤ‡a.

U saopลกtenju se navodi da ฤ‡e lokalne administracije u okviru projekta dobiti ekspertsku podrลกku za osmiลกljavanje podsticajnih mera u odabranim oblastima, te da je pomoฤ‡ obezbeฤ‘ena i za poljoprivrednike – obuke za pokretanje biznisa, promocija i povezivanje na trลพiลกtu.

Projekat prekograniฤne saradnje „Bolje prilike po meri nerazvijenih podruฤja“ finansira se sredstvima Evropske unije i pored tri opลกtine u Srbiji ukljuฤuje i Staro Nagoriฤane i Kumanovo u Severnoj Makedoniji.

Projekat sprovodi NALED u partnerstvu sa udruลพenjem ลพena „Ruลพa“ iz Lebana, Fondacijom za menadลพment i industrijsko istraลพivanje „MIR“ iz Skoplja i civilnim centrom „AktivUm“ iz Kumanova.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com