U trendu

Rast svetskih cena hrane ne jenjava, nov 10-godiĆĄnji rekord

RIM – Cene prehrambenih proizvoda na međunarodnim trĆŸiĆĄtima porasle su u novembru četvrti mesec zaredom, vođene snaĆŸnom potraĆŸnjom za pĆĄenicom i mlečnim proizvodima, objavila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).

Indeks cena hrane, koji izračunava FAO, isnosio je u proseku 134,4 poena proơlog meseca, ơto je njegov najviơi nivo od juna 2011. i rast od 1,2 odsto u odnosu na oktobar, navodi se u izveơtaju objavljenom na veb sajtu te svetske agencije.

Ovaj pokazatelj, koji prati mesečne promene globalnih cena pet osnovnih ĆŸivotnih namirnica – ĆŸitarica, ĆĄećera, biljnih ulja, mleka i mlečnih proizvoda i mesa, porastao je za 27,3 odsto u odosu na novembar 2020.

Najveći rast su u novembru su zabeleĆŸile cene mleka, za 3,4 odsto u odnosu na prethodni mesec, ĆĄto je rezultat snaĆŸne globalne uvozne traĆŸnje za puterom i mlekom u prahu, jer su kupci nastojali da obezbede spot isporuke u očekivanju da će se situacija s ponudom na trĆŸiĆĄtu pogorĆĄati.

Ćœitarice su poskupele za 3,1 odsto u odnosu na oktobar, a u poređenju s novembrom 2020. godine beleĆŸe rast cena od 23,2 procenta. Izvozne cene kukuruza su blago povećane, međunarodne cene pirinča su ostale uglavnom stabilne, dok su cene pĆĄenice dostigle najviĆĄi nivo od maja 2011.

Porast kotacija pĆĄenice je odraz velike potraĆŸnje u uslovima oskudne ponude, posebno pĆĄenice visokog kvaliteta, ali je njihovom povećanju doprinela i zabrinutost zbog prevremenih kiĆĄa u Australiji i neizvesnost u pogledu potencijalnih promena izvoznih mera u Ruskoj Federaciji.

Cene ĆĄećera su u novembru napredovale za 1,4 odsto na mesečnom nivou, dok su na međugodiĆĄnjem skočile za skoro 40 procenata. Taj rast je prvenstveno vođen viĆĄim cenama etanola, mada su velike isporuke iz Indije i pozitivni izgledi za izvoz ĆĄećera iz Tajlanda ublaĆŸili pritisak na uzlasni trend kotacija.

Ć to se tiče biljnih ulja, njihove cene su opale za 0,3 procenta sa rekordnog nivoa dostignutog u oktobru, usled pojeftinjenja sojinog i repičnog ulja, kao i niĆŸih cena sirove nafte. Globalne cene palminog ulja ostale su čvrste.

Međunarodne cene mesa su takođe pale za 0,9 procenata, četvrti mesec uzastopno, pod uticajem smanjenja kineskih kupovina svinjskog mesa. SnaĆŸno su potonule i kotacije ovčijeg mesa zbog povećane izvozne ponude iz Australije. Cene goveđeg i ĆŸivinskog mesa su uglavnom mirovale.

U odvojenom izveĆĄtaju, koji je takođe objavljen danas, FAO predviđa da će svetska proizvodnja ĆŸitarica iznositi na 2 791 milion tona u 2021. godini, ĆĄto je novi rekord i za 0,7 odsto viĆĄe nego proĆĄle godine.

U poređenju sa 2020. godinom, procenjuje se da će proizvodnja ĆŸitarica krupnog zrna i pirinča ĆĄirom sveta porasti za 1,4 odsto, odnosno 0,9 odsto, respektivno, dok će proizvodnja pĆĄenice opasti za 1,0 procenat.

Takođe se predviđa da će globalna potroĆĄnja ĆŸitarica u 2021/22. godini porasti za 1,7 odsto na 2 810 miliona tona, te da će svetske zalihe ĆŸitarica do kraja sezone 2022. godine pasti za 0,9 odsto.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.