VAล INGTON โ Ameriฤka ekonomija je zabeleลพila u drugom tromeseฤju manji pad nego ลกto je prvobitno objavljeno, poลกto je privatna potroลกnja ublaลพila deo negativnog efekta od oลกtrog usporavanja akumuliranja zaliha, rasprลกivลกi strah da je u najveฤoj svetskoj ekonomiji u toku recesija.
To se naglaลกava u danaลกnjem detaljnom izveลกtaju Ministarstva trgovine, koji pokazuje da je privreda u minulom kvartalu stabilno napredovala, kada se meri sa strane prihoda, prenosi Rojters.
Bruto domaฤi proizvod SAD-a se smanjio po stopi od 0,6 posto na godiลกnjem nivou u drugom tromeseฤju, navodi vlada u svojoj drugoj proceni BDP-a.
Prethodno je bilo objavljeno da pad u periodu april-jun, prema preliminarnoj proceni, iznosi 0,9 odsto.
Ameriฤka privreda je u prvom kvartalu pala po stopi od 1,6. Dva uzastopna kvartalna smanjenja BDP-a ispunjavaju standardnu definiciju o tehniฤkoj recesiji.
Meฤutim, u sluฤaju ameriฤke ekonomije, ovo smanjenje BDP-a daje obmanjujuฤu sliku imajuฤi u vidu veliku ulogu koju u ukupnom proizvodu zemlje igraju zalihe. Naime, zbog poremeฤaja u lanca snabdevanja ostali su nedovrลกeni proizvodi u fabriฤkim halama ili na dokovima za otpremu. Ti proizvodi se ne mogu ukljuฤiti u BDP dok ne uฤu u zalihe.
Zalihe su u drugom kvartalu porasle za 83,9 milijardi dolara nakon ลกto su u prvom zabeleลพile rast od 188,5 milijardi dolara. Usporavanje rasta zaliha smanjilo je BDP za 1,83 procentna poena.
Privatna potroลกnja je porasla u izveลกtajnom periodu za 1,5 procenata, i revidirana je naviลกe u odnosu na prethodno objavljenu stopu od 1,0 posto.
Alternativna mera ekonomskog rasta je bruto domaฤi dohodak, ili GDI, koji je porastao u SAD za 1,4 odsto u drugom kvartalu. GDI, koji meri uฤinak privrede sa strane prihoda, porastao je u prvom tromeseฤju za 1,8 procenata. On se izraฤunava koriลกฤenjem podataka o korporativnim profitima, naknadama i prihodima vlasnika.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com