Srbija ne zaostaje u digitalizaciji finansijskih usluga

KOPAONIK – Aleksandar Marinkoviฤ‡, Country Leader kompanije ASEE, jedne od najveฤ‡ih IT grupacija u jugoistoฤnoj Evropi, izjavio je danas za Tanjug na Kopaonik biznis forumu da Srbija ne zaostaje u digitalizaciji bankarskog sektora u odnosu na region i da su naลกim graฤ‘anima na raspolaganju mnoge savremene opcije koje im olakลกavaju kontakt sa bankama.

„Bankarski sektor je u poslednjih nekoliko godina ponudio brojne digitalne servise graฤ‘anima. Sa preko 3,5 miliona korisnika, danas je mobilno bankarstvo postalo standardna usluga. Putem m-banking aplikacija u toku 2022. godine izvrลกeno je oko 25 odsto viลกe plaฤ‡anja nego u 2021. godini. Ugovaranje gotovinskih kredita i otvaranje platnih raฤuna takoฤ‘e beleลพe znaฤajan rast“, rekao je Marinkoviฤ‡.

Kako kaลพe, proลกle godine je ฤak viลกe od 20.000 ugovora zakljuฤeno uz primenu video-identifikacije korisnika.

„Na osnovu regionalnog iskustva ASEE Grupe, mogu reฤ‡i da ne zaostajemo za zemljama u regionu u pogledu digitalizacije bankarskog sektora. Sa tehnoloลกkog aspekta, spremni smo da podrลพimo i dolazeฤ‡i koncept takozvanog ‘otvorenog bankarstva’, koji ฤ‡e omoguฤ‡iti integraciju treฤ‡ih strana sa bankarskim sistemima i time dodatno unaprediti korisniฤko iskustvo klijenata“, naveo je Marinkoviฤ‡.

On je, takoฤ‘e, istakao da je veลกtaฤka inteligencija naลกla svoju primenu u bankarskom sektoru i da ฤ‡e ulaganja u ove inteligentne softvere nastaviti da rastu.

„Veลกtaฤka inteligencija u finansijskim institucijama se trenutno prevashodno primenjuje za otkrivanje prevara i potencijalno sumnjivih transakcija, kao i za personalizaciju pristupa klijentima. Danas imamo ฤet botove sa kojima moลพemo komunicirati u bilo koje vreme i od kojih moลพemo dobiti trenutnu korisniฤku podrลกku i pomoฤ‡. U buduฤ‡nosti ฤ‡e nam biti na raspolaganju virtuelni finansijski asistenti koji ฤ‡e integrisati inteligentna reลกenja za upravljanje finansijama“, rekao je Marinkoviฤ‡.

On je na panelu „Sigurnija digitalna buduฤ‡nost za finansijske institucije – novi pravci razvoja u uslovima ekonomske krize“, na Kopaonik biznis torumu takoฤ‘e naveo da je sajber bezbednost jedan od najveฤ‡ih izazova sa kojima se suoฤava ceo svet, pa i naลกa zemlja.

„Zbog lakog pristupa novcu i liฤnim podacima, finansijski sistem je jedan od najugroลพenijih. Dominantan oblik sajber kriminala u bankarstvu je fiลกing i graฤ‘ani moraju biti na stalnom oprezu kako ne bi postali ลพrtve ove vrste prevara. Pristup rastuฤ‡em problemu sajber bezbednosti mora biti strateลกki, uz ulaganje u najnovije tehnologije i zapoลกljavanje struฤnih profesionalaca radi zaลกtite sistema i podataka klijenata, dodao je Marinkoviฤ‡.

Aleksandar Marinkoviฤ‡ je zakljuฤio da svi moramo biti svesni svoje uloge kada je u pitanju sajber bezbednost i naglasio da je domaฤ‡em trลพiลกtu neophodna edukacija u cilju razvoja boljeg digitalnog imuniteta i izgradnje odgovornog digitalnog druลกtva.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com