SKOPLJE – Izbor Donalda Trampa za predsednika SAD, Kina kao ekonomska sila i Nemačka kao lokomotiva ekonomskog ravoja Evrope čine neke od glavnih trendova globalne ekonomije, a šansa za male zemlje i ekonomije nalazi se u obrazovanju i stvaranju kvalitetne radne snage, zaključili su učesnici panela „Kako trendovi globalne ekonomije utiču na region?“ u okviru samita „Makedonija 2025“.
Urednik Indeksa o ekonomskim slobodama pri Heritadz fondaciji Entoni B. Kim rekao je da je izbor Donalda Trampa za predsednika SAD pomenio dinamiku poslovanja na globalnom nivou, jer je Tramp, za razliku od prethodnih predsednika, došao iz sveta biznisa, te ima „poslovnu prošlost“.
On je ocenio da ekonomija na globalnom niovu raste, ali da ne postoji ono što mediji nazivaju „ratom“ između SAD i Kine.
Kako kaže, za razvoj svake zemlje važna je poslovna zajednica, čiji predstavnici moraju da zahtevaju od kreatora politika da stvore bolje okruženje za poslovanje.
Na pitanje kakve su reforme potrebne zemljama u regionu, Kim kaže da vlade treba da budu proaktivne, da budu odlučnije u sprovođenju reformi, ali i da u većoj meri podrže komercijalizaciju inovativnih ideja kako bi uticale na rast.
On je naveo stav vlade prema poreskoj politici, koja je uvek složeno pitanje za svaku zemlju, te da zato vlade moraju biit pametne i donositi strateške odluke kada su u pitanju porezi.
Bivši ministar unutrašnjih poslova Nemačke Oto Georg Šili rekao je da je Nemačka ekonomija lokomotiva razvoja čitave Evrope, te dodao da iako ta zemlja nema resurse poput gasa, uglja, nuklearne energije ima mozak i radnu snagu.
Tajna uspeha nemačke ekonomije, leži u ljudima, ističe on i dodaje da je sistem dualnog obrazovanja koji postoji u Nemačkoj najbolji na svetu i omogućava komparativnu prednost te zemlje.
„Dobro je imati lidere, ali morate imati radnu snagu koje ćete voditi“, rekao je Šili.
On je naveo da su šansa za sve zemlje u budućnosti inovacije, tehnologije, veštačka inteligencija, IT, te dodao da Evropa tu „kaska“ i da se treba baviti pitanjem zašto ne postoji evropski odgovor na Gugl, Fejsbuk, Epl, Majkrosoft…
Ministar zdravlja Libana Gašan Hasbani rekao je da je ova zemlja po veličini i broju stanovnika slična zemljama u regionu, te da je svoju šansu za razvoj našla u jačanju bankarskog sektora, zdrastvenog sistema i obrazovanja.
On je govorio o značaju ulaganja u ljude, u njihov razvoj i sticanje konkuretnih veština, te dodao da iako dolazi do „odliva mozgova“, ukoliko postoji veliki broj obrazovanih ljudi uvek će dovoljno njih ostati u zemlji i doprinositi domaćoj ekonomiji.
„Ljudski kapital je centar naše strategije i jedina snaga koju sada imamo i na koju se oslanjamo za razvoj ekonomije u budućnosti“, rekao je on.
Borko Hanđiski, partner u kompaniji Mekinzi u UAE, kaže da su zemlje koje su ostvarile veliki ekonomski rast one koje su se oslanjale na investicije, domaće i strane, izvoz, odgovaranje na globalne trendove u ekonomiji, izgradnju civilnog društva i građenje stabilnih institucija.
Samit „Makedonija 2025“ održava se od 7. do 10. novembra, a medijski partner samita za region je novinska agencija Tanjug.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com